Piaskowanie kabinowe: Skuteczne i bezpieczne oczyszczanie metali
Jednym z pierwszych kroków w procesie obróbki metali jest przygotowanie powierzchni materiału — w tym jej dokładne oczyszczenie. Na skalę przemysłową (choć na domową także!) najlepiej sprawdza się technika piaskowania — czyszczenia materiału przy pomocy strumienia ściernego. Jak w praktyce wygląda piaskowanie i dlaczego trudno wyobrazić sobie porządny park maszyn bez piaskarki kabinowej?
Na czym polega piaskowanie?
Piaskowanie metalu to jedna z form obróbki strumieniowo—ściernej — polega na poddaniu czyszczonej powierzchni uderzeniom strumienia sprężonego powietrza i ziaren ścierniwa (drobin o twardości wyższej niż twardość obrabianego metalu). Strumień ścierny rozbija się o powierzchnię z dużą siłą; energia kinetyczna strumienia usuwa przylegające do metalu zanieczyszczenia — rdzę, próchnicę czy wszelkiego rodzaju osady, a ostre krawędzie ziaren odpowiadają za obróbkę ścierną i „szlifowanie” powierzchni. Przy dostatecznie dużej mocy strumień jest w stanie nawet wpłynąć na kształt metalowych blach!
Współcześnie proces piaskowania przeprowadza się często przy wsparciu cyfrowych technologii. Park maszynowy - Hako Technology jest wyposażony m.in. w nowoczesne piaskarki kabinowe, które umożliwiają niemal dowolną kalibrację parametrów strumienia ściernego i pozwalają na wykorzystanie różnych rodzajów ścierniwa — a dzięki temu zapewniają sprawną, efektywną i w pełni bezpieczną obróbkę!
Piasek? A może coś innego — o materiałach ściernych
Jak wspomnieliśmy przed chwilą, komorę piaskarki możemy załadować ścierniwem dostosowanym do potrzeb metalu, z którym pracujemy. I wbrew temu co mówi nazwa — niekoniecznie musimy postawić na piasek!
Ten jednak jest standardem — nie da się ukryć. Selekcjonowany piasek kwarcowy to najczęściej wykorzystywany materiał ścierny; tani, ale bardzo skuteczny. W zależności od granulacji może służyć do obróbki najbardziej podatnych metali lub zwartych konstrukcji stalowych. Nieco bardziej efektywną alternatywą jest korund — ten sam, który wykorzystuje się do produkcji… papieru ściernego. Doskonale sprawdza się podczas usuwania rdzy i głębokich wżerów.
[p]
Popularnymi metodami obróbki, które również wykorzystują technikę piaskowania, są:
• sodowanie — wykorzystuje granulki wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej; pozwala na bardzo precyzyjne, a jednocześnie delikatne czyszczenie powierzchni;
• szkiełkowanie — drobinki szkła są nazywane „agresywnym” ścierniwem; skutecznie oczyszcza trudne, nieregularne powierzchnie.
Piaskarka kabinowa — najlepsza dla przemysłu
Strumień ścierny niesie ze sobą ogromną energię — cała trudność tkwi więc w tym, by nad nią zapanować. Umożliwiają to piaskarki kabinowe: pozwalające dokładnie kontrolować przepływ ścierniwa i gwarantujące w stu procentach bezpieczną pracę!
Piaskowanie kabinowe - Hako Technology daje możliwość przeprowadzenia niemal wszystkich zabiegów czyszczących w jednej komorze. Usuwanie osadów, śladów korozji, warstw farby, a także szlifowanie metalowej powierzchni — to wszystko odbędzie się w kabinie piaskarki, sterowanej przez cały czas przez wykwalifikowanego operatora.
Komentarze