Sanepid wydał wytyczne dla szkół w związku z Legionellozą

Image

Legionelloza wciąż nie odpuszcza. Każdego dnia są nowe zakażenia i nowe ofiary. Sanepid wydał wytyczne dla szkół.

NOWE DANE

Dane z 31 sierpnia br. pokazują, że mamy już 18 ofiar Legionellozy w Polsce. Do tej pory zakażenia bakterią Legionella pneumophilia miały miejsce w 4 województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Głównym skupiskiem zakażeń wciąż jest Rzeszów. Od początku wystąpienia choroby stwierdzono 157 zakażonych. Tymczasem za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny. Podjęto więc stosowne kroki celem ochrony uczniów.

Pacjenci z potwierdzonym wynikiem dodatnim:

• w Rzeszowie - 105 pacjentów,
• w powiecie rzeszowskim – 36,
• w powiecie ropczycko – sędziszowskim – 3,
• w powiecie dębickim – 4,
• w powiecie łańcuckim – 2,
• w powiecie jasielskim – 1,
• w powiecie przeworskim – 1,
• w powiecie przemyskim – 1,
• w powiecie kolbuszowskim – 1,
• w powiecie niżańskim – 1,
• w powiecie stalowowolskim – 1,
• w województwie lubelskim, w powiecie opolskim – 2.

Sanepid podał również, że u wszystkich 18 ofiar, które zmarły z powodu zakażenia legionellą, występowały choroby współistniejące. Wśród nich znajduje się 9 kobiet i 9 mężczyzn w wieku od 53 do 98 lat.

ZALECENIA DLA SZKÓŁ

Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie wydała wytyczne dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych, w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella.

W wyniku wydłużonego przestoju czy też ograniczonej eksploatacji w urządzeniach i wewnętrznych systemach wodociągowych możliwe jest występowanie zmniejszenia przepływu wody lub jej stagnacja, co skutkuje pogorszeniem parametrów fizykochemicznych wody i podwyższonym prawdopodobieństwem występowania oraz namnażania się bakterii z rodzaju Legionella. Dlatego też przed ponownym otwarciem placówek oświatowo - wychowawczych wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody. Sprawujący nadzór nad urządzeniami i wewnętrznymi systemami wodociągowymi powinni zwrócić uwagę na warunki, które w czasie przestoju lub ograniczonej eksploatacji budynku, mogą sprzyjać znacznemu wzrostowi i rozprzestrzenianiu się bakterii z rodzaju Legionella, w tym na bardzo rozbudowany wewnętrzny system wodociągowy, występujące martwe odcinki przewodów, niskie stężenie środków dezynfekcyjnych (w przypadku obiektów, w których stosowana jest dezynfekcja chemiczna), zbyt niską temperaturę ciepłej wody, ograniczony przepływ wody i obecność biofilmu- czytamy w komunikacie Sanepidu.

Zalecenia dotyczą temperatury wody i utrzymania instalacji w odpowiednim stanie, płukania systemów wodociągowych, dokonywania przeglądów stanu technicznego wewnętrznych systemów wodociągowych.

STALOWA WOLA JEST BEZPIECZNA

Tak wynika z zapewnień MZK. Woda badana jest na bieżąco.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli po badaniach stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągi dla miasta Stalowa Wola.

Z przeprowadzonej analizy sprawozdań z badań próbek wody, pobranych w ramach nadzoru sanitarnego w dniu 21.08.2023 r. z wodociągu dla miasta Stalowa Woli, Al. Jana Pawła II 11 oraz Punkt czerpalny wody, w którym woda pobierana jest do napełniania „pojemników” (worków) w Stalowej Woli, ul. Komunalna 1, wykonanych przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Stalowej Woli Oddział Laboratoryjny Pracownię Higieny Komunalnej wynika, iż jakość wody w badanym zakresie odpowiada wymogom określonym w rozporządzeniu ministra- poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli lek. Stanisław Pieprzny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =