Mieszkanie w kamienicy: przedstawiamy plusy i minusy

Materiał zewnętrzny Image

Wiele osób, słysząc określenie „kamienica” ma przed oczami obraz zaniedbanego budynku, który nie wpisuje się w nowoczesne trendy budowlane. Jednak okazuje się, że taka wizja nie jest już aktualna, a zabudowa tego typu przechodzi renesans, ponieważ coraz częściej mieszkania w takich budynkach są chętnie nabywane na rynku wtórnym lub wynajmowane.

Kamienica jako inwestycja

Kamienicy od lat są traktowane jako interesujące formy inwestycji. Zabudowa tego typu charakteryzuje się wieloma zaletami, lecz ma również pewne wady. Jeśli wybierzemy kamienicę, która ma więcej plusów niż minusów, to będzie dla nas inwestycyjny strzał w dziesiątkę.

Największym zainteresowaniem cieszą się kamienice, które przeszły już metamorfozę. Zachęcają one nie tylko atrakcyjną lokalizacją, lecz także ciekawą elewacją i nietuzinkowym, często luksusowym wnętrzem.

Kamienica – czym się charakteryzuje?

Pierwsze kamienice na terenach polskich zaczęto budować w późnym średniowieczu, gdy panującym nurtem architektonicznym był gotyk. Na początku liczba kamienic nie była zbyt duża. Jednak wraz z procesem migracji ludzi do miast i wzrostem gęstości zaludnienia liczba nieruchomości tego typu systematycznie rosła. W XIX wieku rozwój tkanki urbanistycznej wytyczał nowe kierunki w budownictwie, by w wieku XX do głosu doszedł zmieniający standardy modernizm.

Chociaż od zawsze budynki tego typu pełniły funkcję budynku mieszkalnego, to obecnie stanowią mniejszą część tkanki miejskiej. Nie brakuje jednak osób, które szukają mieszkań dostępnych do kupienia na rynku wtórnym.

Plusy mieszkania w kamienicy

Kamienice od kilku lat znów są w kręgu zainteresowań inwestorów, przede wszystkim ze względu na położenie w atrakcyjnych lokalizacjach, np. centrach miast. Wspomniany walor wynika przede wszystkim z historycznych kierunków budownictwa XIX i początków XX wieku.

Osób mieszkających zatem w kamienicy przeważnie nie dotyczy problem tracenia czasu przez stanie w ciągłych korkach, ponieważ cieszą się one łatwym dostępem do wszelkich usług.

W okresie, gdy budowano kamienice, stosowano grube, ceglane mury, co przekłada się na to, że takie nieruchomości nie nagrzewają się w czasie wysokich temperatur w okresie letnim.

Zabudowa tego typu wyróżnia się również dużymi oknami, dlatego miłośnicy słońca z pewnością mogą liczyć na mieszkanie w znacznie bardziej naświetlonych przestrzeniach niż w mieszkaniach w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych.

Omawiając zalety mieszkania w kamienicy sposób nie wspomnieć o tym, że kamienice umożliwiają ciekawe sposoby na aranżacje za sprawą charakterystycznych, wysokich sufitów.

Życie w kamienicy – czy ma minusy?

Chociaż wiele zalet zachęca do zamieszkania w kamienicach, to niestety taka zabudowa nie jest bez wad. Grube ściany, które potrafią uchować mieszkańców przed tzw. ukropem, zimą sprawiają, że ciężko ogrzać powierzchnię domową.

Jeśli jesteś zmotoryzowany, a chcesz zamieszkać w kamienicy, to z pewnością musisz zapoznać się z możliwymi opcjami parkowania. Pod kamienicami nie ma podziemnych garaży, co generuje problemy ze swobodnym parkowaniem samochodu.

Kamienice bardzo często odpychają od siebie powszechną wilgocią, co jest związane ze słabo funkcjonującą wentylacją. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zamieszkanie w kamienicy, dobrym pomysłem będzie prześwietleniem lokalu z nadzorem budowlanym.

Pewną alternatywą dla starego budownictwa pozostają nowe inwestycje, takie jak te inicjowane przez PFR Nieruchomości w Katowicach. Oferowane są przez nich mieszkania na wynajem instytucjonalny, w których zapewnione są komfortowe standardy mieszkaniowe, jak i sprzyjające warunki umów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =