Ptaki z Parku Miejskiego będą płoszone przez sokolnika
Jest odpowiedź w sprawie interpelacji radnego Marczaka w sprawie czystości w Parku Miejskim im. kpt. Kazimierza Pilata, zakłócanej przez ptaki. Magistrat planuje płoszyć dzikie ptactwo z pomocą sokolnika.
Radny Damian Marczak w swojej interpelacji zwrócił uwagę na to, że alejki w pobliżu Wodnego Placu Zabaw zabrudzone są ptasimi odchodami, co nie tylko wygląda fatalnie i śmierdzi z daleka, ale również może mieć wpływ na zdrowie spacerowiczów, zwłaszcza dzieci. Zwrócił też uwagę na to, że ponad 20 drzew, które niedawno zostały posadzone na terenie parku, uschło. Pozostawione w tym miejscu rośliny to zdaniem radnego obraz świadczący o nieszanowaniu publicznych pieniędzy.
Urząd Miasta podkreśla, że zabrudzenia ptasimi odchodami to problem, z którym borykają się wszyscy zarządcy zadrzewionych terenów zielonych.
Park Miejski jest regularnie sprzątany przez Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w ramach umowy na letnie oczyszczanie terenów gminnych w Stalowej Woli. Kompleksowo cały park jest sprzątany raz w miesiącu a alejki, które są narażone na silne zabrudzenia w związku z dużą ilością gniazdujących ptaków sprzątane są dodatkowo. Ostatni raz cały park sprzątany był 24 lipca, a wizja lokalna w dniu 9 sierpnia ujawniła większe zabrudzenia jedynie w tzw. alejce lipowej (od Narutowicza w kierunku przejazdu kolejowego na Popiełuszki). Jest to związane z dużą ilością gniazd krukowatych w tym rejonie parku. Pozostałe alejki, m.in. te przy parku wodnym, oraz murki granitowe wzdłuż strumyka były zabrudzone przez liście, igliwie i sporadycznie ptasie odchody. Najbliższe sprzątanie planowane jest na 11 sierpnia- czytamy w odpowiedzi na pismo radnego wystosowane przez magistrat.
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie o odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia dziko występujących zwierząt. Pozytywna decyzja o płoszeniu dzikich ptaków z wykorzystaniem sokolnika jeszcze się nie uprawomocniła. Jeżeli od decyzji RDOŚ nie będzie odwołania ze strony np. stowarzyszenia zajmującego się ochroną ptaków, to od 1 lutego do 30 kwietnia w latach 2024- 2026 ptaki z parku będą płoszone. Taki zabieg powinien przynieść wymierne skutki w postaci czystszych alejek i pozostałej infrastruktury parkowej.
Komentarze