Ogród Zucha i Ogród Formalny póki co na półkę
Teren pomiędzy hotelem Stal a parafią Opatrzności Bożej na Porębach miał przejść rewitalizację, ale póki co, wszystko nieco oddala się w czasie. Powodem, kosmiczne koszty.
O zmianach na tym osiedlu mówiło się od dawna. Miałoby to być miejsce dedykowane przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Przedmiotem zadania jest rewitalizacja terenów zieleni poprzez przywrócenie właściwego stanu obszaru zdegradowanego. Projekt obejmuje zagospodarowanie działki poprzez budowę: placu zabaw, masztu wolnostojącego, elementów małej architektury takich jak: ławki, ławka multimedialna, palenisko dla harcerzy, fontanna posadzkowa, pergole zacieniające, zielony korytarz oraz inne. Przewidziano również wykonanie nowych utwardzeń terenu oraz budowę elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania obszaru.
Rewitalizacja pewnie kiedyś dojdzie do skutku, ale są schody. Okazuje się, że nie będzie łatwo znaleźć wykonawcę. Miasto myślało, że da radę „ogarnąć temat” za 1,5 ml zł, ale to nierealne przy dzisiejszych cenach. Jedyny chętny do zajęcia się działką- firma ze Staszowa- zażyczyła sobie aż 3,4 mln zł, czyli niemal 2 razy tyle co zakładano. Przetarg więc unieważniono. Przypominamy, że już wcześniej próbowano zająć się tematem przy okazji modernizacji Ogródka Jordanowskiego, ale i wtedy finanse zatrzymały inwestycję. Wówczas to zdecydowano się podzielić inwestycję. Unieważniony przetarg trzeba będzie powtórzyć.
Przypomnijmy szczegółowo co ma się znaleźć na terenie Ogrodu Zucha i Ogrodu Formalnego na Osiedlu Poręby. Jak informuje miasto „powstaną nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Podświetlana ławka solarno-multimedialna z panelem fotowoltaicznym będzie mogła naładować telefon i odtworzyć muzykę. Wody opadowe z połaci dachu pobliskiego budynku plebanii i kościoła zasilą ogród deszczowy, a nadmiar wody zostanie wykorzystany do nawodnienia części Ogrodu Formalnego poprzez system rur drenarskich w oplocie z włókniny filtrującej, która ma na celu powstrzymanie zanieczyszczenia instalacji drenarskiej. Wody te zasilą także zbiornik retencyjny, z którego wodę opadową przy pomocy pompy zanurzeniowej będzie można wykorzystać do nawadniania ogrodu oraz trawnika w porze suchej. Pojemność zbiornika wynosząca 4500 l pozwoli na długotrwałe wykorzystanie wody opadowej bez konieczności pobierania wody z sieci wodociągowej. Powstaną pergole zacieniające, które dzięki przewidzianym roślinom pnącym zacienią główny ciąg komunikacyjny. Zostanie nasadzony zielony korytarz dający schronienie przed słońcem oraz wysoką temperaturą. W ramach nowych nasadzeń róż w obszarze Ogrodu Formalnego, przewidziano także wymianę części gruntu do głębokości 70 cm i użycie geokompozytów sorbujących wodę. Podłoża strukturalne poprawiają wymianę powietrza oraz wody w strefie korzeniowej, dając możliwość swobodnego rozwoju systemu korzeniowego, jak również mają właściwości magazynujące wodę, powietrze i substancje organiczne. Rośliny zostały dobrane tak, aby cała kompozycja była ozdobna o każdej porze roku oraz trwała nieprzerwanie bez konieczności wymiany w kolejnych latach. Planowane jest nasadzenie 36 dużych drzew, 3073 krzewów, 652 byliny, 8850 roślin cebulowych oraz 1195 pozostałych roślin”.
Komentarze