Na Podwolinie nadal zakaz kąpieli

Image

23 lipca Sanepid wydał decyzję, na mocy której w zalewie Podwolina nie można się kąpać. Powodem sinice. Kolejne badania wykazały, że sytuacja nie zmieniła się. Wciąż jest nie tak jak być powinno.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku, na podstawie wizualnej oceny jakości wody, przeprowadzonej na kąpielisku miejskim Podwolina poinformował o braku przydatności wody do kąpieli, a tym samym wprowadził tymczasowy zakaz kąpieli w kąpielisku miejskim Podwolina, z uwagi na obecność sinic. Po analizie wyników z kontroli wewnętrznej, przeprowadzonej przez organizatora kąpieliska 24 lipca br. w zakresie jakości mikrobiologicznej i wizualnego nadzorowania wody w kąpielisku Podwolina, wykonanych przez Laboratorium SGS Polska Pracownia Środowiskowa w Pszczynie oraz wyników z kontroli urzędowej w zakresie wizualnego nadzorowania wody, przeprowadzonej prze PPIS w Nisku w dniu 28 lipca br. stwierdzono, że woda w kąpielisku Podwolina nie odpowiada wymaganiom określonym w stosownym rozporządzeniu i jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Wciąż więc nie można się kąpać w tamtym miejscu.

Sinice to zielone zakwity, które mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Zakwity wody mogą być spowodowane masowym występowaniem jednego, dwóch lub wielu gatunków mikroorganizmów - zazwyczaj są to sinice, jednak w sprzyjających warunkach mogą to być również zielenice, złotowiciowce, kryptofity lub bruzdnice i okrzemki (zwłaszcza w morzach i oceanach). Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, zakwit jest niebezpieczny czy też nie.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =