Czym jest rolnictwo regeneracyjne?
Rolnictwo regeneracyjne to podejście do uprawy roślin i hodowli zwierząt, które skupia się na przywracaniu i wzmacnianiu zdrowia gleby, ochronie bioróżnorodności, zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.
Jest to holistyczne podejście, które uwzględnia ekologiczne, społeczne i ekonomiczne aspekty produkcji rolniczej. To również szereg praktyk zalecanych przez Komisję Europejską. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o istocie oraz korzyściach płynących z rolnictwa regeneracyjnego.
Efekty rolnictwa regeneracyjnego
Rolnictwo regeneracyjne z definicji powinno doprowadzić do następujących efektów:
• zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery,• poprawa jakości gleby,
• zwiększenie efektywności gospodarowania zasobami,
• zmniejszenie zależności od chemicznych środków ochrony roślin,
• utrzymanie różnorodności biologicznej na korzystnym poziomie,
• dywersyfikacja produkcji,
• poprawa rentowności,
• zrównoważony rozwój.
Eksperci branżowego portalu rolniczego agronomist.pl, w oparciu o przeprowadzone badania, wskazują jednak niedostateczną liczbę opracowań naukowych i innych źródeł wiedzy, dostępnych dla rolników: https://agronomist.pl/articles/rolnictwo-regeneracyjne-szansa-dla-planety-korzysci-dla-rolnikow. Powoduje to niewielką świadomość zarówno metod, jak i lokalnych i globalnych korzyści.
Praktyki stosowane w ramach rolnictwa regeneracyjnego
Okazuje się jednak, że znajomość rekomendowanych przez Komisję Europejską praktyk jest stosunkowo duża. Więcej, niż 1/3 rolników stosuje połowę (7 z 14) wspomnianych wyżej zaleceń. Zalicza się do nich na przykład płodozmian, utrzymanie stałych użytków zielonych, wapnowanie gleby, czy racjonalną gospodarkę nawozami.
Upowszechnianie się rolnictwa regeneracyjnego pozostanie zapewne w ścisłym związku z korzyściami dla rolników. Jedną z nich, zgodnie z artykułem: https://agronomist.pl/articles/rolnictwo-regeneracyjne-szansa-dla-planety-korzysci-dla-rolnikow, będą przychody ze sprzedaży kredytów węglowych.
Komentarze