Praca jako sprzedawca – na jakie zarobki mogą liczyć najlepsi sprzedawcy w Rzeszowie?
Choć sprzedawcy nie cieszą się taką estymą jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to żaden sklep nie jest w stanie bez nich funkcjonować. Do ich obowiązków należy nie tylko obsługa klientów, ale też doradzanie podczas wyboru produktów, przedstawianie oferty oraz dbanie o funkcjonowanie sklepu. Ile zarabiają sprzedawcy w Rzeszowie i jak otrzymać pracę w tym zawodzie?
Praca jako sprzedawca – kto może nim zostać i jakie wymagania musi spełnić?
Sprzedawcą może zostać właściwie każdy. To jeden z najpopularniejszych zawodów w Polsce. Większość sklepów potrzebuje co najmniej kilku, a często nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu pracowników, żeby sprawnie funkcjonować. Zazwyczaj do rozpoczęcia pracy jako sprzedawca nie trzeba posiadać żadnych konkretnych kompetencji. Doświadczenie w sprzedaży lub obsłudze klienta jest rzecz jasna mile widziane i stanowi ważny atut w trakcie rekrutacji, ale nie trzeba go mieć, żeby otrzymać pracę.
W praktyce każda firma ma różne wymagania, które różnią się w zależności od poszczególnych ofert pracy jako sprzedawca: https://www.gowork.pl/praca/sprzedawca;st/rzeszow;l. Wiele sklepów stara się przede wszystkim obniżyć koszty, przez co poszukuje najtańszych pracowników, czyli studentów oraz uczniów do 26 roku życia. Nie muszą oni płacić podatku dochodowego oraz składek na ZUS, dzięki czemu otrzymują na rękę pensję brutto. To właśnie dlatego status studenta jest mile widziany, a niektóre firmy wręcz go wymagają. Na szczęście pracę w zawodzie sprzedawcy może znaleźć każdy, niezależnie od wieku czy doświadczenia.
Ile zarabiają sprzedawcy w Rzeszowie?
Zarobki sprzedawców w Rzeszowie nie są wysokie. Z reguły oscylują one wokół aktualnej płacy minimalnej, choć niektóre sklepy płacą nieco więcej, niż ustawowe minimum. Sprzedawca z kilkuletnim doświadczeniem zarabia ok. 4500-5000 zł brutto, wliczając w to premie oraz bonusy. Niestety firmy najczęściej oferują umowę zlecenie, która jest mniej korzystna od zwykłej umowy o pracę. Nie zapewnia ona prawa do płatnych urlopów czy płatnego zwolnienia lekarskiego, a wypłata zależy od liczby przepracowanych godzin.
Czy sprzedawcom przysługują premie oraz prowizje od sprzedaży?
W przeciwieństwie do przedstawicieli handlowych, sprzedawca zazwyczaj nie otrzymuje prowizji za sprzedaż. Nie ma co się dziwić – jego zadaniem jest obsługa osób już zainteresowanych zakupem produktu, a nie pozyskiwanie nowych klientów. Niektóre sklepy oferują jednak niewielkie bonusy za sprzedaż produktów wysokomarżowych. Znacznie częściej ma to jednak formę nie prowizji, a premii za realizację wyznaczonego celu. Nie są to wielkie pieniądze – bonusy najczęściej zapewniają od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
Sklepy często stosują również premię za obecność (traci się ją za urlop lub zwolnienie lekarskie), a do tego czasami dodatkowo płacą za pracę w nietypowych terminach (np. wieczorem). Niestety zarobki w zawodzie sprzedawcy nie są wysokie, a wiele osób traktuje pracę na tym stanowisku jako tymczasowe rozwiązanie. Robią tak m.in. studenci, którzy pracują w sklepach, aby utrzymać się w czasie nauki.
Blaski i cienie pracy jako sprzedawca
Praca sprzedawcy nie jest bardzo trudna – wystarczy obsługiwać klientów, doradzać im podczas wyboru produktów oraz dbać o czystość i wygląd sklepu. Zakres obowiązków jest co prawda dość szeroki, ale w praktyce wszystko zależy od wymagań poszczególnych pracodawców. W niektórych sklepach (szczególnie dotyczy to dużych hipermarketów i dyskontów) pracy jest dużo i trzeba ją wykonywać szybko, podczas gdy inne punkty sprzedaży mają znacznie mniejszy ruch, przez co jest w nich znacznie spokojniej.
Najpoważniejszym problemem sprzedawców, poza niskimi pensjami, są namolni klienci. Praca z ludźmi zawsze powoduje kłopotliwe sytuacje, a spory i awantury zdarzają się często. Jeśli dojdzie do dyskusji z klientem, to trzeba zachowywać się profesjonalnie, nawet jeśli nie ma on szacunku do sprzedawcy. Na dłuższą metę jest to frustrujące, a praca w tym zawodzie nie jest dla każdego!
Artykuł sponsorowany
Komentarze