Zawód prawnik kontra własna firma - zakładanie kancelarii prawniczej
Każda kancelaria prawna może liczyć na zainteresowanie ze strony potencjalnych konsumentów. Mowa tu o klientach indywidualnych i podmiotach gospodarczych. Zawód prawnik to dobry pomysł, który otwiera możliwość do życia na tzw. własny rachunek. Osoby, które nie chcą czuć "na karku" oddechu własnego szefa, mogą m.in. otworzyć biuro porad prawnych. Oto kilka wskazówek, które mogą przydać się każdej osobie, jaka myśli o prowadzeniu działalności o profilu prawniczym w poważny sposób.
Kancelaria prawna a biuro porad prawnych – co jest lepszym wyborem?
Kancelaria prawna i biuro porad prawnych są to dwa zupełnie inne miejsca. Warto więc wcześniej poznać różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, aby wybrać najdogodniejszą z dostępnych opcji.
Osoby, które chcą mieć własną kancelarię prawniczą (ach, jak to dumnie brzmi!) muszą nie tylko skończyć studia prawnicze. Wymagana jest od nich także odbycie aplikacji, dzięki czemu będzie możliwe wpisanie na oficjalną listę prawników i radców prawnych. Jeżeli komuś jednak cierpnie skóra na samą myśl o tym, że musi się tak długo uczyć i wyrobić aplikację adwokacką, może poprzestać na biurze porad prawnych. Sugeruje się, aby takie biura miały określoną specjalizację, dzięki czemu łatwiej będzie oszacować, komu oni są w stanie tak naprawdę pomóc.
Firma o profilu prawniczym
To fakt, że takie osoby zyskują w oczach innej części społeczeństwa. W końcu ma się do czynienia z kimś, kto zna się na prawie. Aby tak się jednak mogło stać, należy ukończyć studia prawnicze. Jest to konieczny wymóg, który jest w stanie otworzyć drzwi do kolejnego etapu - możliwości założenia własnej firmy. Na pewno należy nauczyć się języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, ponieważ w środowisku prawniczym ma się do czynienia z osobami z różnych krajów. Warto również pomyśleć o szkoleniach, jakie pomogą się lepiej zaprezentować przed klientami. W ten sposób specjalista od prawa przybliża się do nowych możliwości, jakie znajdują się na wyciągnięcie jego ręki.
Forma prowadzenia działalności gospodarczej o profilu prawniczym
Każda firma, która posiada profil prawniczy, musi mieć określoną formę. Kwestie te ściśle określone są przez obowiązujące przepisy prawa - jak to bywa w przypadku każdego przedsiębiorstwa. W przypadku prawników odpowiednie zapisy znaleźć można w art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. To właśnie tam można znaleźć zapis odnośnie tego, że taka firma może być prowadzona w formie:
• spółki partnerskiej,• spółki cywilnej,
• spółki jawnej,
• spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.
Ogarnięcie tych wszystkich formalności, wyboru właściwiej firmy, itd., może na początku wydawać się czarną magią. Jednak można sobie w tej kwestii zapewnić odpowiednie wsparcie. Wystarczy wejść na https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy, aby zapewnić sobie fachowe doradztwo.
Jaka księgowość dla działalności prawniczej?
Każdy będąc na etapie zakładania własnej firmy, musi zadać sobie pytanie o własną księgowość. To fakt, że wszystkie obowiązujące przepisy prawa można mieć "w jednym paluszku". Wcale nie oznacza to jednak tego, że prawnik będzie znał się na księgowości. Nie ma ludzi idealnych. Lepiej zawczasu znaleźć ludzi, którzy będą w stanie w tym zakresie załatwić odpowiednie wsparcie i wiedzę https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow. Tak, aby wszystkie kwestie mogły być na bieżąco regulowane.
Firma prawnicza w sieci? Jak najbardziej!
Wszyscy kojarzą firmy o profilu prawniczym z możliwością spotkania się "face to face". To fakt, że takie osobiste spotkania są jak najbardziej doceniane w obecnych czasach. Jednak nie oznacza to tego, że nie można dopasować się do potrzeb współczesnych klientów, którzy nie mają czasu na to, aby osobiście jeździć na każde spotkanie. Wręcz wymagają oni od specjalistów prawniczych spotkań online. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zakres swoich możliwości poszerzyć. Spotkania online są w stanie sprawić, że grono klientów się powiększy.
Istnieje również możliwość przeniesienia całej swojej księgowości online, co też nikomu nie powinno sprawiać żadnych problemów. Wystarczy wejść na https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online, aby zapoznać się ze wszystkimi informacjami.
System do zarządzania projektami firmowymi i zespołem
Już na samym końcu, ale jest to bardzo ważna informacja, warto wskazać na możliwość wykorzystania nowoczesnych systemów, jakie ułatwiają zarządzanie projektami firmowymi i zespołem. Jednym z nich jest Firmbee. Jest to jeden z tych programów komputerowych, który korzystnie wpływa na pracę zdalną, jak również możliwość delegowania pracowników do poszczególnych zadań. Ciekawostką jest to, że Firmbee pomoże ograniczyć koszta, jakie związane są z koniecznością wynajmu biura. Zamiast tego, wszyscy pracownicy będą mogli pracować zdalnie, na bieżąco kontaktując się ze sobą online.
Firma prawnicza na pewno ma szansę na to, aby znaleźć swoje miejsce na współczesnym rynku usług. Trzeba jednak od razu wziąć się aktywnie do realizowania wszystkich pomysłów.
Komentarze