Na co jest cytryniec chiński?
Cytryniec chiński znany jest też jako owoc o pięciu smakach. Swoją nazwę zawdzięcza cytrusowemu aromatowi oraz miejscu występowania. Rośnie głównie na obszarze Chin, Korei i Wysp Kurylskich. Schisandra chinensis można spotkać również w Europie jako krzew dekoracyjny w parkach i ogrodach. Przemysł zielarski wykorzystuje owoce cytryńca chińskiego. Posiadają one szereg cennych właściwości, na co wskazują badania naukowe. Na co jest cytryniec chiński? Kto powinien zwrócić na niego uwagę?
Cytryniec chiński jako adaptogen – jakie warunki spełnia?
Cytryniec chiński został zaliczony do adaptogenów. Oznacza to, że spełnia jednocześnie aż 3 restrykcyjne kryteria klasyfikacyjne. Po pierwsze, podnosi nieswoistą i holistyczną tolerancję organizmu na stres. Sprawia, że człowiek lepiej radzi sobie z napięciem nerwowym i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Po drugie, przywraca w ustroju stan wewnętrznej równowagi, przez co funkcjonuje on prawidłowo. Po trzecie, cytryniec chiński jako adaptogen nie uzależnia i nie wywiera niekorzystnego wpływu na organizm człowieka.
Antyoksydanty z cytryńca chińskiego w walce ze stresem oksydacyjnym
Owoce cytryńca chińskiego obfitują w wiele cennych związków chemicznych. Za najważniejsze uchodzą lignany. Schisandra chinensis stanowi też bogactwo naturalnych antyoksydantów, w tym witaminy C, która zwalcza wolne rodniki. Te reaktywne cząstki nieustannie powstają w organizmie m.in. wskutek przemian metabolicznych, które zapewniają przeżycie. Ustrój syntetyzuje naturalne przeciwutleniacze, które je neutralizują. Czasem jednak jego zasoby okazują się niewystarczające. Liczba wolnych rodników znacznie przekracza ilość antyoksydantów. Potrzebne staje się wówczas wsparcie z zewnątrz. Przeciwutleniacze z cytryńca chińskiego oddają elektrony wolnym rodnikom, dlatego ulegają one unieszkodliwieniu. Chronią tym samym białka, lipidy i kwasy nukleinowe przed uszkodzeniem. Spowalniają procesy starzenia się i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.
Właściwości hepatoprotekcyjne Schisandra chinensis
Cytryniec chiński wspiera zdrowie wątroby. Zauważono, że zawarte w nim lignany odpowiadają za wzrost przepływu krwi w tym organie. Skutkuje to tym, że wspomniany narząd detoksykacyjny staje się lepiej odżywiony i dotleniony. Owoc o pięciu smakach stanowi źródło takich substancji jak schizandryna, schizandryna B i gamma-schizandryna B, które odpowiadają za odprowadzanie toksyn z miąższu wątroby.
Owoc o pięciu smakach – naturalny sposób na stres
Schisandra chinensis ze względu na właściwości adaptogenne uchodzi za naturalny sposób na stres. Współczesny człowiek doświadcza ogromnego napięcia emocjonalnego. Wiele spraw zaprząta jego umysł i rodzi narastający niepokój. Cytryniec chiński optymalizuje stężenie kortyzolu w organizmie. Oznacza to, że pomaga lepiej funkcjonować w warunkach stresowych.
Cytryniec chiński a poprawa funkcji poznawczych
Cytryniec chiński stosuje się w celu podniesienia zdolności intelektualnych. Dziś kluczową rolę odgrywa sprawność umysłu. Każdego dnia trzeba przyswajać nową wiedzę ze względu na szybko dokonujący się postęp. Owoc o pięciu smakach ułatwia zapamiętywanie i tworzenie związków przyczynowo-skutkowych. Ponadto wspiera koncentrację, która odgrywa kluczową rolę podczas nauki.
Lignany z cytryńca chińskiego a optymalizacja ciśnienia tętniczego
Lignany z cytryńca chińskiego optymalizują ciśnienie tętnicze. Odgrywają zatem ważną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Suplementacja tego adaptogenu wywiera korzystny wpływ na mięsień sercowy.
Schisandra chinensis – naturalne wsparcie w walce z otyłością
Schisandra chinensis wspiera walkę z otyłością. Przewlekły stres prowadzi do rozkładu glikogenu do cukrów prostych. Glukoza, która krąży we krwi, nie zostaje jednak wykorzystana w procesach metabolicznych, dlatego odkłada się jako tłuszcz trzewny. Jego nadmiar sprzyja insulinooporności, a ta z kolei przybieraniu na wadze. Ekstrakt z cytryńca chińskiego działa niczym inhibitor alfa-amylazy. Oznacza to, że hamuje aktywność enzymu, który rozkłada skrobię do glukozy. Optymalizuje zatem stężenie cukru we krwi i wspomaga odchudzanie. Cytryniec chiński wspiera też prawidłową pracę trzustki, która odpowiada za wyrzut insuliny. Jednocześnie normalizuje stężenie kortyzolu, którego nadmiar sprzyja podjadaniu i otyłości. Działa zatem kilkutorowo. Warto zaznaczyć, że cytryńca chińskiego nie wolno traktować jako zamiennika zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia.
Cytryniec chiński a profilaktyka osteoporozy
Zaleca się suplementację owocu o pięciu smakach kobietom, które zmagają się z objawami menopauzy. Stwierdzono, że wspomaga on aktywność osteoblastów. Pod tym terminem kryją się komórki kościotwórcze. Ich przewaga nad osteoklastami zapobiega osteoporozie.
Komentarze