Czym są reaktory emaliowane i jakie jest ich zastosowanie?

Materiał zewnętrzny Image

Reaktory chemiczne emaliowane znajdują zastosowanie w wielu branżach, od zakładów chemicznych, przez farmaceutyczne i kosmetyczne, aż po budowlane. Są na co dzień wykorzystywane przez liczne firmy z różnych sektorów, umożliwiają bowiem bezpieczną pracę z substancjami różnego typu, w tym z silnie żrącymi czy łatwopalnymi. Czym dokładnie są reaktory chemiczne i do czego konkretnie służą? Dowiesz się z tego krótkiego artykułu!

Reaktory chemiczne emaliowane – co to jest? Do czego służą?

• Reaktory chemiczne to zbiorniki oraz urządzenia, które umożliwiają bezpieczne przeprowadzanie reakcji chemicznych między materiałami każdego rodzaju. Pozwalają zatem na przykład na obserwowanie, jak zachowają się względem siebie poszczególne substancje. Sprawdzają się podczas pracy zarówno z cieczami oraz ciałami stałymi, jak i gazami.
• Reaktory chemiczne są wykonywane z tworzyw odpornych na korozję czy działanie substancji silnie żrących, takich jak stal nierdzewna. Co jednak istotne, istnieją również reaktory chemiczne emaliowane, czyli zbiorniki, które dla zwiększenia ich wytrzymałości zostają pokryte emalią, czego efektem jest wieloletnia trwałość nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Reaktory emaliowane wykazują wyższą tolerancję na działanie substancji kwasowych oraz części soli, zwłaszcza chlorkowych. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że można je bardzo łatwo wyczyścić z substancji każdego rodzaju, co zdecydowanie ułatwia zachowanie właściwego bezpieczeństwa pracy.

Reaktory chemiczne – rodzaje

• Reaktory ze stali występują w wielu różnych odsłonach. Najczęściej dzieli się je ze względu na sposób działania, to bowiem podział, który znacznie ułatwia dopasowanie właściwego reaktora do prowadzonych działań:
Reaktory chemiczne okresowe – w tym przypadku wymiana materiałów (reagentów) następuje w sposób cykliczny.
Reaktory chemiczne półprzepływowe – reagenty są wprowadzane bądź wyprowadzane pojedynczo.
Reaktory chemiczne przepływowe – substraty są wprowadzane w sposób ciągły, reakcja chemiczna następuje przez cały czas pracy urządzenia, a produkt końcowy jest odbierany w innym miejscu reaktora chemicznego, przy czym wszystko to dzieje się równocześnie.
Reaktory chemiczne zamknięte – o okresowym, trójetapowym trybie pracy; początkowo następuje wprowadzenie substratów, następnie ma miejsce reakcja chemiczna i wyładunek produktu końcowego w innym miejscu reaktora, a wszystko to dzieje się w różnym czasie.
- Przy zakupie reaktora chemicznego warto mieć również na uwadze podział tych zbiorników ze względu na ich konstrukcję:
Reaktory chemiczne zbiornikowe – czyli reaktory w formie zbiornika wyposażonego zwykle w mieszadło.
Reaktory chemiczne rurowe – a więc o kształcie rury; modele pionowe mogą występować pod nazwą „wieżowe” lub „kolumnowe”.
Reaktory chemiczne wielorurowe – w tym przypadku reaktor składa się nie z jednego przewodu hydraulicznego, a wielu rur wyłącznie pionowych, wyłącznie poziomych lub mieszanych.
Reaktory chemiczne specjalne – do tej grupy zalicza się wszystkie pozostałe reaktory chemiczne, czyli o kształcie nieodpowiadającym zbiornikowi, rurom czy serii przewodów hydraulicznych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =