Szlifierka kątowa - uniwersalne urządzenia do cięcia materiałów budowlanych

Materiał zewnętrzny Image

Prawie każda budowa wiąże się z wieloma różnymi materiałami budowlanymi, które należy przyciąć. Można tutaj zobaczyć beton, cegłę, ceramikę, gres, granit, marmur i wiele innych materiałów. Istnieją różne urządzenia do ich obróbki: przecinarki benzynowe i elektryczne, szczeliniarki, przecinarki do płytek, maszyny do cięcia kamienia i inne. Istnieje jednak uniwersalne narzędzie do każdego zadania - szlifierka kątowa. Na stronie firmy Distar możesz wybrać tarczę diamentową do szlifierki dla każdego rodzaju materiału. Obróbka niektórych materiałów odbywa się nie tak łatwo, jak byśmy tego chcieli, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią szlifierkę kątową, która będzie optymalnym rozwiązaniem dla różnych zadań.

Rodzaje szlifierek kątowych

Główne parametry, według których dzieli się szlifierki kątowe, to moc i rozmiar zainstalowanej tarczy diamentowej:

• szlifierka kątowa 125 mm. Ten sprzęt można napotkać z mocą od 0,75 do 1,7 kW. Do obróbki płytek można użyć szlifierki kątowej o średniej lub niskiej mocy. Podczas obróbki mocniejszych materiałów – betonu, granitu i płytek gresowych, lepiej używać mocniejszych maszyn. Maksymalna głębokość cięcia tego typu urządzenia wynosi 35 mm.

• szlifierka kątowa 150-180 mm. Rozrzut mocy takich szlifierek kątowych wynosi od 1 kW do 2 kW. Moc szlifierki kątowej musi być również dobrana w zależności od obrabianego materiału. Głębokość cięcia tarczy diamentowej 150 mm wynosi 45 mm, a 180 mm – już 55 mm.[/p]

• szlifierka kątowa 230 mm. Jeden z najpopularniejszych rodzajów szlifierek kątowych do obróbki betonu i cegły. Ta popularność wynika z maksymalnej głębokości cięcia 65-70 mm, co jest bardzo ważne przy cięciu takich materiałów. Moc takich szlifierek kątowych może sięgać około 3 kW. Takie szlifierki kątowe są przeznaczone do obróbki głównie twardych rodzajów materiałów budowlanych, dlatego margines wytrzymałości jest bardzo ważny.

Najczęściej rzemieślnicy używają szlifierek kątowych dokładnie 230 mm, ale do obróbki materiałów okładzinowych (ceramika, glazury, gres, granit i marmur) wystarczy 125 mm. Natomiast szlifierki kątowe 150-180 mm nie zyskały odpowiedniej popularności na rynku sprzętu.

Jak wspomniano powyżej – przy wyborze szlifierki kątowej bardzo ważne jest zrozumienie, z jakim materiałem będziesz musiał zmierzyć się w pracy. Mogą w tym pomóc 2 czynniki oceny skrawalności materiału – ścieralność i twardość.

Ścieralność i twardość materiałów

Twardość – jest to zdolność materiału do niezniszczenia się podczas jego obróbki twardszym materiałem (w naszym przypadku diamentem, ponieważ diament jest elementem tnącym tarczy do szlifierki kątowej).

Ścieralność – jest to zdolność materiału, który tniemy, do zużycia diamentu.

Te 2 wartości są odwrotnie proporcjonalne – im wyższa twardość, tym niższa ścieralność i odwrotnie. Warunkowo wszystkie materiały budowlane (z wyjątkiem metalu) można podzielić na kilka kategorii:

1. Niska twardość (wysoka ścieralność). Ta kategoria obejmuje pianobeton, cegłę silikatową, płytki ceramiczne, gazobeton, piaskowiec ścierny, jastrych, świeży beton i asfalt. Takie materiały ze względu na wysoką ścieralność bardzo szybko zużywają diament, dlatego do ich cięcia lepiej wybrać tarczę diamentową do szlifierki kątowej o wysokiej żywotności: Stayer - do asfaltu, Beton Pro, Bestseller Universal i Ziegelstein – do cegły, pianobetonu i gazobetonu, Razem i Keramik – do płytek.

2. Średnia twardość i ścieralność. Należą do nich średnio zbrojony beton, ogniotrwałe rury ceramiczne, kostka brukowa, krawężniki, cegła lita i klinkierowa. Do cięcia materiałów o średniej ścieralności idealnie nadają się tarcze Technic Advanced, XXL i Rapid Pro.

3. Wysoka twardość (niska ścieralność). Do tej klasy należą rzadkie gatunki kamienia naturalnego (agat, jaspis, szafir i kwarc), gres, granit, gabro i beton o wysokim stopniu zbrojenia. Do obróbki kamieni naturalnych i granitu odpowiednie są tarcze Gres Master, Elite Max, Gabbro, Duplex i Maestro. Wytrzymały i zbrojony beton doskonale obrabia się za pomocą tarcz Meteor, Extra, Classic i Super Max.

4. Metal. Obróbka metalu znacznie różni się od cięcia innych materiałów budowlanych, ponieważ w tym procesie temperatura w strefie cięcia znacznie wzrasta. Diament zasadniczo topi metal i wyrzuca go na zewnątrz. Do cięcia metalu istnieją specjalistyczne tarcze – Pro Rex i Metal Cut.

Jak widać – każdy materiał budowlany można obrabiać za pomocą tarczy diamentowej na szlifierce kątowej, i co ważne, bez kupowania specjalnego sprzętu do jego cięcia. Głównym zadaniem jest wybór odpowiedniej tarczy tnącej do szlifierki kątowej. Warto również pamiętać, że cięcie na szlifierce kątowej odbywa się bez zaopatrzenia w wodę, w trybie na sucho, dlatego wiąże się z dużą ilością pyłu.

Przystawki do odbierania pyłu

Pył jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia, ale także zanieczyszcza pomieszczenie, w którym obrabiamy materiał. A jeśli jest to już obiekt z gotowym wykończeniem, czy możemy tam ciąć beton lub cegłę, pokrywając wszystko ogromną warstwą kurzu? Odpowiedź jest oczywista.

Cięcie bezpyłowe jest możliwe dzięki specjalnym urządzeniom do cięcia na sucho marki handlowej Mechanic. Tutaj znajdziesz przystawki do szlifierki kątowej i nie tylko, które pomogą Ci w cięciu, szlifowaniu, a nawet wierceniu materiałów budowlanych bez kurzu. Pracuj czysto!

Zalety marki Distar

Obróbka różnych materiałów budowlanych to nasza nisza, w której stale się rozwijamy i wprowadzamy nowe produkty. Dla tych materiałów, które są szczególnie trudne w obróbce (gabro, cegła ogniotrwała i inne), produkowane są specjalne tarcze diamentowe, w których dobiera się optymalny skład diamentów i proszków metali do obróbki. A przy wprowadzaniu na rynek nowych produktów – wszystkie są testowane w naszym laboratorium. Przed wypuszczeniem produktu musimy być w 100% pewni, że pomoże Ci w obróbce niezbędnego materiału budowlanego. Informacje zaczerpnięte z distar.tools

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =