Miliardy dla przemysłu zbrojeniowego

Image

„Polityka rządu idzie ręka w rękę z polityką pracy. To jest nasze zobowiązanie i kamień milowy w poprawianiu świata ciężkiej pracy. Z tej drogi nigdy nie zejdziemy” - słowa wypowiedziane przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego 7 czerwca 2023 roku w Hucie Stalowa Wola zostały potwierdzone chwilę później złożeniem podpisu pod umową na przekazanie pierwszej transzy wsparcia na rozwój zakładu. 600 mln zł dokapitalizowania zostanie przeznaczone na podniesienie potencjału produkcyjnego Huty Stalowa Wola. Całość wsparcia wyniesie aż 1,8 mld, a pozostała część będzie przekazywana sukcesywnie, w kolejnych transzach. Dzięki tym historycznie wysokim środkom Huta Stalowa Wola uzyska zupełnie nowe możliwości produkcyjne, co pozwoli zwiększyć liczbę nowoczesnych pojazdów militarnych dla Wojska Polskiego i NATO, wytwarzanych w Stalowej Woli na najwyższym poziomie.

Dodatkowe środki dla przemysłu zbrojeniowego nie byłyby możliwe bez wprowadzonej 11 marca 2022 roku, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości „Ustawy o obronie Ojczyzny”, której autorem jest Jarosław Kaczyński Prezes PiS. Na podstawie tej ustawy następuje szybkie zwiększenie liczebności wojska, a także modernizacja techniczna sił zbrojnych. Huta Stalowa Wola jest jednym z filarów rozwoju sprzętowego polskiej armii. Armato-haubice KRAB i moździerze RAK, to flagowe wyroby, sprawdzone i doceniane na polach walki zbrojnej. „Dzisiaj Huta Stalowa Wola rozwija się i będzie się nadal rozwijać, a to, co zostało kiedyś wyłączone z huty – będzie teraz przywrócone. Musimy się bronić, a ten zakład odegra w tym ogromną rolę” - potwierdził szeroki zakres planowanego rozwoju Prezes Jarosław Kaczyński.

Na konferencji byli obecni także ministrowie, parlamentarzyści oraz samorządowcy, którzy kluczowe wydarzenia w Hucie Stalowa Wola skomentowali jednoznacznie.

- Przekazanie 600 mln na rozwój HSW, to dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości skutecznie podnosi potencjał spółek odpowiedzialnych za produkcję nowoczesnego sprzętu dla naszej armii – mówi wiceminister Rafał Weber.

- Pracownicy HSW udowadniają, że potrafią wytworzyć niezawodne produkty. KRABY świetnie sprawdzają się w boju na Ukrainie. Potrzebne są także i polskiej armii. Podobnie jak bojowe wozy piechoty BORSUK, czy wieże bezzałogowe. 600 mln pozwoli stworzyć nowe kompetencje wytwórcze, czyli w konsekwencji produkować kolejne partie sprzętu. Ważne jest też to, że 600 mln, to środki na pierwszy etap rozbudowy zakładu. Całość planu rozwoju HSW szacowana jest na 1,8 mld i Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, aby pozostała część była przekazana w przyszłości. Dzięki tym decyzjom HSW ma przed sobą świetlane lata rozwoju. Trzeba to maksymalnie wykorzystać – komentuje Weber.

- Na chwilę obecną wartość kontraktów zawartych za rządów Prawa i Sprawiedliwości przez HSW to 13 mld. Już wiemy, że będzie ich więcej – podsumowuje wiceminister Weber.

Całość wydarzenia poprowadził prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- Dzisiaj Stalowa Wola będzie miejscem podpisania bardzo istotnych porozumień, które pokazują wspólnotę wartości i wartość człowieka - człowieka pracy - powiedział tytułem wstępu włodarz miasta, witając przybyłych gości wraz z parlamentarzystami ziemi stalowowolskiej Janiną Sagatowską, senator RP oraz Rafałem Weberem, posłem RP, wiceministrem infrastruktury.

- 600 mln złotych otwiera drogę do dynamicznego rozwoju i powiększenia potencjału produkcyjnego Huty Stalowa Wola. Historia dzieje się na naszych oczach. Huta Stalowa Wola w krótkim czasie stanie się większa, silniejsza, a jej największym potencjałem będą powiększone zasoby pracowników. Będzie to możliwe dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu pomiędzy HSW a LiuGong. Ostatnie miesiące pracy nad tym projektem były bardzo intensywne, a dzisiejszy dzień przybliża nas do dużego sukcesu, który mam nadzieje nastąpi już w najbliższych tygodniach. Będzie to duży sukces dla miasta Stalowej Woli i Huty ale przede wszystkim dla pracowników, którzy będą tworzyć przyszły potencjał większej HSW - zapewnił prezydent Nadbereżny.

Wsparcie polskich przedsiębiorstw, to jeden z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Inwestowanie w polski przemysł zbrojeniowy wpisuje się także w modernizację i rozwój Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 2023 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza blisko 4% PKB na wzmocnienie naszego potencjału obronnego.

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =