Kredyt z komornikiem — dlaczego banki odmawiają?
Banki co do zasady nie podpisują umów z osobami, których historia kredytowa wskazuje na niewywiązanie się ze wcześniejszych zobowiązań. Zajęcie majątku przez komornika jest dla instytucji tego typu jasnym sygnałem, że mają do czynienia z niewypłacalnym dłużnikiem. Ich restrykcyjna polityka kredytowa nie pozwala w takiej sytuacji na nawiązanie współpracy i udzielenie finansowania.
Istnieją jednak rozwiązania, które są przeznaczoną dla zadłużonych alternatywą do kredytu bankowego. Przeczytasz o nich poniżej.
Dlaczego w baku nie otrzymasz kredytu z komornikiem?
O egzekucji komorniczej bank dowie się po wysłaniu zapytania na Twój temat do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, w którym znajdują się dane na temat Twoich wcześniejszych zobowiązań finansowych. Sprawdzanie konsumenta w tego typu rejestrach odbywa się za każdym razem kiedy do banku składany jest wniosek o kredyt. To element badania zdolności kredytowej, poprzedzającej zaopiniowanie każdej aplikacji o bankowe świadczenia.
Wynika nie tylko z regulaminów samej instytucji, ale także z prawa bankowego i rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, które zabraniają bankom udzielania kredytów dłużnikom.
Niektórzy zadłużeni mogą wnioskować w bankach o kredyt konsolidacyjny, jednak choć jest to produkt dedykowany spłacie poprzednich pożyczek, kredytów czy debetów w kontach, nie mogą one być należnościami przeterminowanymi. Jeżeli dług jest już na etapie egzekucji komorniczej – tym bardziej wyklucza jego posiadacza z grona osób, które mogą zostać klientami banku w zakresie dodatkowego zastrzyku gotówki.
Innymi słowy, jeśli wierzytelność, której nie udało Ci się uregulować na czas, jest aktualnie ściągana z Twojego majątku przez komornika — zamiast do banku, musisz udać się po pożyczkę do innej instytucji.
Alternatywne źródła finansowania dla osób z komornikiem
Każdy, kto posiada zajęte przez komornika konto lub wynagrodzenie, może ubiegać się o finansowanie w pozabankowym sektorze finansowym, w którym wiele podmiotów dostosowuje swoje oferty do osób wykluczanych przez banki.
Mowa o:
Firmach pożyczkowych
To przedsiębiorstwa, które oceniają zdolność kredytową wnioskujących zupełnie inaczej niż banki. Są dużo bardziej przychylne zadłużonym i mają mniej rygorystyczne wymagania, będąc jednocześnie w pełni bezpiecznymi spółkami, które muszą przestrzegać zapisów ustawy antylichwiarskiej oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Ich pracy przygląda się także Komisja Nadzoru Finansowego oraz UOKiK, a ich klienci mają wszystkie przywileje wynikające z ochrony konsumentów.
Nie każda pozabankowa firma tego typu chętnie oferuje pożyczki osobom z komornikiem. Niektóre zastrzegają w swoich regulaminach, że jednym z warunków zawarcia umowy jest brak negatywnych wpisów w BIK czy KRD.
Kilka serwisów oferujących chwilówki czy nawet pożyczki ratalne nie kieruje się jednak takimi kryteriami i nawet osoba z komornikiem ma w nich szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej (źródło https://pozyczasz.pl/pozyczki/z-komornikiem/). Dodatkowym warunkiem może być wtedy dochód na odpowiednim poziomie, dostarczenie zaświadczenia o zarobkach lub przedstawienie gwaranta.
Osobach prywatnych udzielających pożyczek
Prywatni inwestorzy także zajmują się finansowaniem na procent – wiele tego typu ogłoszeń można znaleźć na popularnych portalach typu OLX czy Facebook. Musisz jednak wiedzieć, że pożyczka od osoby prywatnej jest zawsze zawierana na zasadach czynności cywilno-prawnej, a więc klient nie ma takiej ochrony, jak w przypadku współpracy z firmą pożyczkową. Niestety w związku z tym, za większością ogłoszeń dotyczących pożyczek dla osób z komornikiem od osób fizycznych, stoją oszuści próbujący wyłudzić dane osobowe lub przedpłaty.
Na koniec warto wspomnieć także o możliwości zawarcia umowy pożyczkowej z krewnym. Jeśli posiadasz bliską osobę, która jest w stanie pożyczyć Ci pieniądze, najprawdopodobniej będzie to dla Ciebie najlepsza i najtańsza alternatywa, a jej realizacji nie przeszkodzi fakt posiadania przez Ciebie komornika.
Pamiętaj!
Nawet jeśli pożyczki udziela Ci najbliższy członek rodziny, czasowe przekazanie sumy od 1 000 zł wzwyż wymaga od Was spisania umowy i uregulowania podatku od czynności cywilno-prawnych wynoszącego w tej sytuacji 0,5% kwoty zobowiązania.
Ze wszystkich opisanych wyżej propozycji tą, która jest zarówno najbezpieczniejsza, jak i najszerzej dostępna stanowi jednak zaciągnięcie zobowiązania w pozabankowej firmie pożyczkowej.
Pożyczka z komornikiem w parabanku — na jakich zasadach?
Jeżeli masz komornika i szukasz rzetelnego podmiotu, który udzieli Ci świadczenia finansowego — na rynku pozabankowym trafisz na dwa rodzaje firm:
1. Przedsiębiorstwa działające w sieci – udzielają pożyczek online. Aby zawrzeć umowę, wystarczy urządzenie mobilne lub komputer z dostępem do sieci. By zawnioskować o pożyczkę, nie będziesz musiał wychodzić z domu. W sposób zdalny potwierdzisz też swoją tożsamość, otrzymasz informację o decyzji kredytowej oraz przelew gotówki na konto bankowe.
2. Przedsiębiorstwa działające stacjonarnie – udzielają pożyczek w placówkach. Jest ich w tej chwili coraz mniej, jednak wciąż znajdziesz firmy, których pracownicy dojeżdżają do klientów lub obsługują ich w fizycznych biurach.
Jeżeli zależy Ci na czasie i wygodzie, wybierz firmę. w której cały proces udzielania pożyczki odbywa się online. Procedurę zaciągania zobowiązania w takich podmiotach cechuje minimum formalności.
Oto co trzeba zrobić, by zawrzeć stosowną umowę:
1. Wybierz odpowiednią ofertę – sprawdź w tym celu ranking pożyczek dla zadłużonych. Celuj w produkty o najwyższym współczynniku zaakceptowanych wniosków – wysoka przyznawalność oznacza łagodne podejście do oceny zdolności kredytowej.2. Wejdź na stronę wybranego pożyczkodawcy i ustaw parametry swojej pożyczki – jej kwotę oraz termin spłaty.
3. Kliknij „weź pożyczkę” – przycisk przekieruje Cię na stronę z formularzem.
4. Wypełnij wniosek – najczęściej wystarczą dane z dowodu osobistego oraz Twoje własne oświadczenie o osiąganych dochodach.
5. Potwierdź tożsamość – dokonasz tego przy pomocy przelewu weryfikacyjnego: standardowego lub natychmiastowego, lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji, która połączy się z Twoją bankowością elektroniczną.
6. Wyślij wniosek i poczekaj na wynik decyzji kredytowej.
Jeżeli uzyskasz pozytywną ocenę, otrzymasz umowę i inne dokumenty dotyczące pożyczki – przeczytaj je dokładnie i zaakceptuj, jeśli zgadzasz się z warunkami. Pieniądze zostaną przesłane na Twoje konto niemal natychmiastowo, jednak w zależności od rodzaju przelewu oraz Twojego banku, czas oczekiwania na zaksięgowanie gotówki może wynosić od kilku minut, do jednego dnia roboczego.
Zagrożenia dla osób poszukujących kredytów i pożyczek z komornikiem
Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie zobowiązania, weź pod uwagę kilka aspektów odpowiedzialnego pożyczania i rozwiązań, które mogą pomóc Ci w sytuacji z komornikiem:
• Nie bierz kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej – to błędne koło prowadzące do spirali zadłużenia. Rozwiązuje problem krótkofalowo, ale kłopoty finansowe dość szybko ponownie dają o sobie znać, a pożyczek nie da się zaciągać w nieskończoność.• Wnioskuj wyłącznie o kwotę, którą faktycznie będziesz w stanie spłacić, kiedy nadejdzie termin z umowy.
• Negocjuj z wierzycielami – wykazuj wolę spłaty, jednak proponuj taki harmonogram regulowania należności, jaki pozwoli Ci zachować ciągłość terminowych wpłat.
• Zastanów się nad pożyczką konsolidacyjną – służy ona spłacie poprzednich zobowiązań.
• Jeżeli czujesz, że problemy z długami zaczynają Cię przerastać, możesz poszukać profesjonalnej pomocy w firmach oddłużeniowych lub fundacjach pomagających wyplątać się z trudnej sytuacji ekonomicznej.
• Osoby, które nie mają żadnych widoków na spłatę zobowiązań – na przykład trwale straciły zdolność do pracy – mogą rozważyć procedurę sądowej upadłości konsumenckiej, która pozwala na całkowite oddłużenie.
Komentarze