Jaką rolę w nabożeństwie pełni monstrancja?

Materiał zewnętrzny Image

Eucharystia – zarówno podczas Mszy Świętej, jak również poza nią – stanowi Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Zasługuje ona na szczególną uwagę, dlatego powinna być ukazywana wiernym w odpowiedni sposób. Prezentację Hostii umożliwia specjalne naczynie, którego historia sięga średniowiecznych czasów. W tym artykule omawiamy, jaką rolę w nabożeństwie pełni monstrancja.

Monstrancja – czym ona jest?

Wyraz monstrancja pochodzi od wyrazu w języku łacińskim: monstrae, co oznacza pokazywać. I właśnie tak można opisać cel istnienia tego przedmiotu. Ma on umożliwiać wystawienie oraz właściwe zaprezentowanie konsekrowanej Hostii obecnym w świątyni wiernym, a tym samym pozwolić na jej adorowanie i czczenie.

Monstrancja stanowi naczynie liturgiczne wystawiane na ołtarz podczas nabożeństw, błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, jak również w trakcie różnego rodzaju adoracji czy procesji. Powinna być ona zawsze traktowana z należytym szacunkiem, gdyż często przebywa w niej żywe ciało Zbawiciela.

Monstrancja – jak wygląda?

Historia naczynia liturgicznego, jakim jest monstrancja, sięga XIII wieku – wtedy zaczęto go używać w belgijskiej miejscowości Liege. Nie minęło wiele czasu, aż w innych świątyniach znajdujących się w przeróżnych zakątkach świata także rozpoczęto jej wykorzystywanie. Stało się tak w 1264 roku dzięki papieżowi Urbanowi IV, który wprowadził święto Bożego Ciała, podczas którego niezaprzeczalnie istotną rolę odgrywała monstrancja.

Należy przy tym zaznaczyć, że ówczesne naczynie liturgiczne wyglądało inaczej niż to obecne: wtedy monstrancja była przezroczystą puszką. Dopiero w okresie baroku wprowadzono jej nowy wzór i Hostię umieszczoną w naczyniu zaczęły otaczać słoneczne promienie – w Polsce do dziś to właśnie ten typ monstrancji jest najczęściej wykorzystywany.

Obecnie monstrancja zbudowana jest ze stopy oraz trzonu z nodusem. Co więcej, posiada ona repozytorium na Hostię, a na jej zwieńczeniu widoczny jest krzyż. Liczne zdobienia zwracają uwagę na Chrystusa obecnego w sposób realny i materiały pod postacią chleba. Wykonane z wytrzymałych materiałów, tworzone z dbałością o detale, zachwycające swymi zdobieniami – właśnie takie powinny być monstrancje. Znajdziesz je tutaj: https://www.holyart.pl/akcesoria-liturgiczne/monstrancje-kustodia-relikwiarze-trony/monstracje-kustodia-relikwiarze-metal.

Monstrancja a adoracja Najświętszego Sakramentu

Słowo adoratio wywodzące się z języka łacińskiego oznacza uwielbienie oraz oddawanie czci – adoracja Najświętszego Sakramentu stanowi przy tym jego uwielbienie, kiedy jest wystawiany w monstrancji bądź tabernakulum. Wtedy też wierni oddający obecnemu w Hostii Zbawicielowi cześć mogą uczestniczyć w tajemnicy paschalnej i zyskać możliwość okazania wdzięczności za dar Jezusa. Przebywając przy Chrystusie, mogą oni radować się głęboką więzią, otworzyć się oraz zdradzić Zbawicielowi swe sekrety, prosząc o spełnienie potrzeb zarówno swoich, jak i swych bliskich. Rola monstrancji polega przy tym na umożliwieniu należytej prezentacji konsekrowanej Hostii wszystkim zgromadzonym wiernym.

Co istotne, praktyka oraz częstotliwość eucharystycznej adoracji różnią się w zależności od parafii – z tego względu można wymienić kilka jej rodzajów. Prywatna adoracja stanowi modlitewną wizytę w kościele, kiedy to w pobliżu tabernakulum zapalane jest czerwone światło poświadczające o obecności Najświętszego Sakramentu. Adoracja publiczna następuje natomiast wtedy, gdy Sakrament wystawiany jest w monstrancji umiejscowionej na ołtarzu głównym kaplicy albo kościoła na określony czas. Wówczas zazwyczaj występuje formalne rozpoczęcie oraz zakończenie adoracji.

Monstrancja a kustodia – czym się różnią?

Warto pamiętać, że monstrancja oraz kustodia to dwa odmienne naczynia – chociaż są nierzadko mylone, znacząco się różnią. W kustodii przechowywana jest konsekrowana Hostia w tabernakulum. Co więcej, może ona służyć adoracji Najświętszego Sakramentu, jednakże tylko wtedy, gdy kościół nie jest zaopatrzony w monstrancję. Monstrancja i kustodia różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale i wyglądem: pierwsze naczynie liturgiczne wyróżniają bogate zdobienia, których nie posiada kustodia.[/p]

Monstrancja to naczynie liturgiczne, które umożliwia odpowiednią prezentację konsekrowanej Hostii zgromadzonym w świątyni wiernym. Powinna być ona wykonana z należytą starannością oraz posiadać zdobienia, które podkreślą, że naczynie skrywa w sobie cząstkę Chrystusa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =