Bezpieczeństwo imprez masowych – kto jest za to odpowiedzialny?
Organizacja imprezy masowej to jedno z większych wyzwań w branży. Nie tylko ze względu na dużo większą liczbę zadań i aspektów, z którymi związana jest praca nad takim wydarzeniem. Osobny obszar działań stanowi bezpieczeństwo imprez masowych, a jego wymogi są określone polskim prawem.
Impreza masowa, czyli jaka?
W przypadku bezpieczeństwa imprez masowych, bardzo ważna jest definicja tego typu wydarzenia. W odróżnieniu od innych eventów, jest ona bowiem określona prawnie. Podaje ją art. 3 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Możemy dowiedzieć się z niego, że jest to wydarzenie, w którym bierze udział minimum 300 osób, jeśli chodzi o budynki i powyżej 1000 osób w przypadku przestrzeni otwartej. Imprezami masowymi są spełniające powyższe warunki wydarzenia artystyczno-rozrywkowe oraz sportowe. W definicję nie wpisują się natomiast eventy, które są zgodne z przeznaczeniem konkretnego obiektu, czyli np. organizowane w teatrach, operach, kinach, domach kultury, czy szkołach.
Szkolenie z organizacji i bezpieczeństwa imprez masowych znajdziesz na: https://emtg.pl/organizacja-i-bezpieczenstwo-imprez-masowych/
Kto odpowiada za bezpieczeństwo imprezy masowej?
Podmiotem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo imprezy masowej oraz jej uczestników jest jej organizator. Musi on dopełnić szeregu warunków i formalności, aby wydarzenie w ogóle mogło się odbyć. Chodzi tu m.in. o:
• Uzyskanie pozwolenia na organizację wydarzenia – co najmniej 30 dni przed zaplanowaną datą eventu należy złożyć szczegółowy wniosek do władz miejscowości; Oprócz niego musimy zdobyć opinie o wymaganym zabezpieczeniu wydarzenia i zastrzeżeniach odnośnie stanu technicznego, wydawane przez odpowiednie służby: komendantów policji, Państwowej Straży Pożarnej, inspektora sanitarnego oraz pogotowia ratunkowego.• Przygotowanie terenu – przestrzeń, w której odbędzie się wydarzenie, musi zapewniać gościom bezpieczny udział, dlatego powinien się tam znajdować się sprzęt ratowniczy i gaśniczy. Konieczne jest wyznaczenie i oznaczenie dróg ewakuacyjnych, a także sporządzenie ogólnodostępnego regulaminu imprezy.
• Odpłatność imprezy – ta kwestia również jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa imprezy masowej, ponieważ organizatorzy wymagający zakupu biletów muszą wykupić ubezpieczenie OC na wypadek szkody poniesionej przez uczestników wydarzenia. Choć przyjęło się, że ubezpieczenie imprezy masowej jest koniecznie jedynie w przypadku imprezy płatnej. Warto jednak zastanowić się nad jego kupnem również w przypadku bezpłatnych wydarzeń.
Co jeszcze jest ważne podczas organizacji imprezy masowej?
Przygotowanie dużego eventu, jakim jest impreza masowa, to wyzwanie nie tylko ze względu na wymogi formalne i prawne. Takie przedsięwzięcie wymaga zaplanowania liczniejszej obsługi i odpowiedniego zaplecza technicznego. Większa musi być także liczba pracowników ochrony, którzy będą zabezpieczać imprezę masową. Muszą być oni odpowiednio przeszkoleni w tym zakresie. Regulamin imprezy masowej musi określać prawa i obowiązki organizatora, a także warunki udziału oraz zachowania się uczestników. Są to istotne kwestie w kontekście bezpieczeństwa imprez masowych.
Komentarze