Na Placu Piłsudskiego póki co bez zmian
Na razie nic nie zmieni się, jeśli chodzi o Plac Piłsudskiego. Trwają poszukiwania odpowiedniego programu, z którego można by pozyskać dofinansowanie. Jak przyznaje prezydent, nie jest to łatwe zadanie.
W ubiegłym roku miasto ogłosiło przetarg na rewitalizację Placu Piłsudskiego. Modernizacją miała zostać objęta przestrzeń o powierzchni aż 5,88 ha. Założenia były takie, że połączone zostaną 2 obszary, a znajdująca się między nimi ul. 1 Sierpnia, zostanie wyłączona z ruchu kołowego. W ten sposób Plac Piłsudskiego rozmieszczony byłby między MDK a torami kolejowymi. Zaplanowano, że będą przez niego przebiegać ścieżki rowerowe i chodniki o różnej nawierzchni (od mineralnej, betonowej aż po asfaltowe). Miały pojawić się m.in. nowe nasadzenia- 156 drzew (m.in. głogów, lip, grabów), roślinność w donicach, plac zabaw dla dzieci, fontanna multimedialna, nowy obiekt usługowy z palmiarnią, salą konferencyjną, szatnią, toaletami oraz wieżą widokową o wysokości 64 m. Szacowano, że realizacja i wykonanie tych wszystkich planów potrwa 2,5 roku i będzie kosztować około 50 mln zł. Okazało się, że do przetargu przystąpiła tylko jedna firma, która wycenił swoje usługi na 111,8 mln zł! By miasto mogło wykonać rewitalizację Placu Piłsudskiego potrzebne będą więc ogromne środki zewnętrzne. I tu pojawia się problem, bo nie tylko przydałby się odpowiedni program, który dałby miastu kosmiczne dofinasowanie, to jeszcze w kasie miasta trzeba by było znaleźć resztę pieniędzy.
- Plac Piłsudskiego jest w grze o różnego rodzaju środki i europejskie, i rządowe, które przed nami. Bioróżnorodność na Placu Piłsudskiego będzie trudna do osiągniecia, natomiast pod koniec roku będą ogłaszane projekty dotyczące kwestii likwidacji wysp ciepła. Będziemy je rozważać i dostosowywać nasz projekt, koncepcję i program funkcjonalno- użytkowy do tego aby taką aplikację złożyć- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Jak podkreśla prezydent, w momencie ogłoszenia konkurs na taką przestrzeń jaką jest Plac Piłsudskiego w zakresie eliminacji wysp ciepła, będzie wnioskował do Rady Miejskiej o wykonanie projektu technicznego. By to zrobić miasto musi poznać zarówno harmonogramy, jak i szczegółowe wytyczne projektu.
Komentarze