Czy studia pedagogiczne są dla ciebie? Zalety podyplomowych kierunków w branży edukacyjnej
Jeśli planujesz karierę w branży edukacyjnej, to z pewnością już wiesz, że w wielu przypadkach edukacja nie kończy się wyłącznie na tytule licencjata lub magistra. Zamiast tego niezbędne jest poszerzanie kwalifikacji, dzięki którym możesz wyspecjalizować się w wybranej dziedzinie pedagogiki ogólnej lub specjalnej. Najlepszym wyborem na zdobycie uprawnień są studia pedagogiczne. W tym artykule sprawdzamy, dlaczego warto zapisać się na kierunek podyplomowy oraz jaką ścieżkę zawodową wybrać.
Korzyści z ukończenia studiów pedagogicznych – zalety podyplomówki
Zacznijmy od sprawdzenia, dlaczego podyplomowe studia pedagogiczne są dobrym wyborem. W wielu sytuacjach, jeżeli planujesz karierę w pedagogice korekcyjnej, logopedii czy nauczaniu języka obcego, ich ukończenie jest niezbędne, aby móc się ubiegać o wybrane stanowisko. Podstawą są rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Edukacji Narodowej. Zapisując się na studia pedagogiczne, możesz nie tylko zdobyć nową wiedzę i umiejętności oraz odbyć praktykę w przyszłym zawodzie, ale także uzyskać kwalifikacje potwierdzone świadectwem studiów podyplomowych.
Co ciekawe, podyplomowe studia pedagogiczne są przeznaczone nie tylko dla osób, które ukończyły wcześniej kierunek licencjacki albo magisterski związany z edukacją. To także dobre rozwiązanie dla absolwentów innych specjalizacji, którzy myślą o przebranżowieniu. Wbrew pozorom rynek nauczycieli nadal nie jest wystarczająco zapełniony, a co za tym idzie – znalezienie zatrudnienia w szkole od razu po skończeniu podyplomówki jest jak najbardziej realne. Nieustanny rozwój pozwoli ci się również wyróżnić na tle innych kandydatów na dane stanowisko, a jeśli masz już dobrą pracę – ukończone studia pedagogiczne mogą pomóc ci w zdobyciu awansu albo podwyżki.
Kto może się zapisać na podyplomowe studia pedagogiczne?
Wiesz już, jakie zalety mają studia pedagogiczne. A kto może wziąć udział w rekrutacji na kierunki podyplomowe? Podstawowym warunkiem jest uzyskany wcześniej tytuł licencjata albo magistra. Na niektórych uczelniach, np. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, możesz studiować je jednocześnie z wybranym kierunkiem podyplomowym całkowicie przez internet.
Jakie studia pedagogiczne warto wybrać? Dostępne kierunki
Oferta studiów pedagogicznych na poziomie podyplomowym, zwłaszcza ta online, jest dość szeroka, a dostępne kierunki pozwalają uzyskać specjalizację z wąskich dziedzin. W zależności od twoich zainteresowań i planów zawodowych możesz wziąć udział w rekrutacji na takie studia jak bibliotekoznawstwo, organizacja i zarządzanie oświatą, przygotowanie pedagogiczne dla psychologów, resocjalizacja i socjoterapia, logopedia, wczesne nauczanie języka angielskiego i niemieckiego, terapia pedagogiczna czy integracja sensoryczna.
Komentarze