Jerzy Augustyn chce by w Stalowej Woli powstawało więcej schronów
Wiceprzewodniczący RM Jerzy Augustyn napisał interpelację w sprawie stanu obrony cywilnej w Gminie Stalowa Wola. Proponuje on aby w ramach szeroko pojętego budownictwa wprowadzić konieczność zaprojektowania i obowiązek wybudowania schronów wraz z niezbędnym ich wyposażeniem.
Jerzy Augustyn w swoim piśmie pyta o lokalizację schronów, ich stan techniczny, stan wyposażenia, o to czy w ostatnich latach wybudowano jakieś nowe schrony, wyznaczono pomieszczenia dla ludności cywilnej spełniające warunki schronienia i przetrwania. Zgłosił on także wniosek, aby w ramach szeroko pojętego budownictwa:
- przemysłowego i wielorodzinnego - wprowadzić konieczność zaprojektowania i obowiązek wybudowania schronów wraz z niezbędnym ich wyposażeniem z przeznaczeniem dla pracowników i ludności cywilnej na wypadek „W”;- jednorodzinnego – wprowadzić dobrowolność budowania schronów na wypadek „W” wraz z niezbędnym ich wyposażeniem, z przeznaczeniem dla rodziny i sąsiadów wraz z możliwością ich sfinansowania w części lub całości z budżetu państwa.
W odpowiedzi na interpelację czytamy, że w miejskiej ewidencji budowli ochronnych, zewidencjonowanych jest 51 obiektów o łącznej pojemności dla 4 702 osób. Schrony i ukrycia na terenie miasta Stalowej Woli zlokalizowane są w budynkach przy ulicach: Popiełuszki 3, Wyszyńskiego 14, 15, 17, 19, 19a, 21, 21a, 23, Narutowicza 9, Staszica 6, 7, 8, 9, 14, 16 ,18, Mickiewicza 16, Metalowców 6, 7, 9, Hutnicza 10, 13, Dąbrowskiego 5, 7. Schrony i miejsca ukrycia w czasie pokoju są użytkowane przez mieszkańców np. jako piwnice, sale zebrań, magazyny, świetlice, siłownie i inne. Z większością właścicieli, administratorów i zarządców budynków mieszkalnych, w których znajdują się budowle ochronne zostały podpisane porozumienia, precyzujące użytkowanie budowli ochronnych w czasie pokoju oraz terminu w jakim muszą oni opuścić takie pomieszczenie w chwili wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości obronnej państwa, z jednoczesnym ich opróżnieniem z przedmiotów własnych i przywróceniem funkcji ochronnych. Pozostałe 20 obiektów ochronnych znajduje się na terenie dawnej huty oraz elektrowni (dla załóg zakładów pracy).
W III kwartale 2022 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zleciło Państwowej Straży Pożarnej przegląd schronów, ukryć i podpiwniczonych budynków wielorodzinnych, usługowych, handlowych oraz garaży i przejść podziemnych w całym kraju. Przegląd taki odbył się również w Stalowej Woli i na podstawie danych zebranych podczas w/w przeglądu jest przygotowywana aplikacja dla ludności, która będzie miała za zadanie wskazać drogę do najbliższego schronu lub miejsca ukrycia. Przegląd ten miał za zadanie pokazać również rząd wielkości potrzebnych środków na doposażenie i remont schronów i ukryć- czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
Aktualnie obowiązujące krajowe przepisy prawne nie regulują spraw obrony cywilnej, a co za tym idzie utrzymania, konserwacji, modernizacji oraz projektowania i budowania nowych budowli ochronnych.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji są prowadzone prace legislacyjne nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, w której podczas opiniowania Wojewoda Podkarpacki zauważa brak przepisów dotyczących budownictwa ochronnego i jednocześnie wnioskuje o ich wpisanie cyt. Biorąc także pod uwagę obecny stan budownictwa ochronnego, nieodpowiadający potrzebom zapewnienia skutecznej ochrony ludności, spowodowany wieloletnimi zaniedbaniami, w nowej ustawie regulującej obszar ochrony ludności i obrony cywilnej muszą znaleźć się uregulowania dot. budownictwa ochronnego. Wspomniane przepisy powinny określać w szczególności: podmioty odpowiedzialne za utrzymanie gotowości zasobów budownictwa ochronnego oraz źródła finansowania procesu inwestycyjnego tworzenia nowych budowli ochronnych i przedsięwzięć remontowych mających na celu zapewnienie właściwego stanu dotychczasowych zasobów- czytamy w piśmie.
Wniosek Jerzego Augustyna odnośnie wprowadzenia konieczności budownictwa ochronnego dla budynków wielorodzinnych i przemysłowych oraz dobrowolności dla budynków jednorodzinnych został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Komentarze