Wspieramy narody Europy Wschodniej
Wojna w Ukrainie wstrzymała oddech całego świata. Rosyjska, niczym nieuzasadniona agresja, skierowała oczy świata na wschód. Ale to nie koniec, bo wciąż słyszy się, że zagrożona jest niepodległość także innych krajów. Jak pomóc? Czy świat wyciągnie pomocną dłoń?
Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego
Nie należy przechodzić obojętnie wobec dramatów jakich jesteśmy świadkami. W XXI wieku możemy mocniej i intensywniej brać udział w wydarzeniach relacjonowanych tak chętnie przez media. Mamy więc pełną świadomość zdarzeń i ludzkich tragedii. Wojna. Jedno słowo, które zmienia rzeczywistość tak wielu. Czy zmienia też naszą? Przemoc. Kolejne słowo, które nie może mieć przyzwolenia. Przynajmniej już nie powinno. Świat przez całe pokolenia odwracał oczy od przemocy i nienawiści nie chcąc się mieszać. Teraz może być inaczej. Lepiej.
Misją Centrum Dialogu im. Mieroszewskiego jest inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działań adresowanych do narodów Europy Wschodniej, w szczególności Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów i Mołdawian, aby wzmocnić niezależność ich państw, w świetle rosyjskich prób rewizji granic i odbudowy regionalnej hegemonii, wspierać procesy, które przyczynią się do budowy dojrzałych demokracji, przybliżać do struktur euroatlantyckich oraz pogłębiać więzi z Polską. Dialog z Rosjanami pozostaje w orbicie zainteresowania Centrum, ale z powodów zarówno politycznych, jak i moralnych musi zostać ograniczony do osób i instytucji, które jednoznacznie potępiły rosyjską agresję i zbrodnie.
Jak zwiększyć świadomość człowieka?
Samo mówienie o problemach nie rozwiąże ich. Trzeba jeszcze słuchać, czytać, spróbować rozumieć poszukując wiarygodnych źródeł. Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego realnie działa na rzecz świadomości. Swoje cele realizuje m. in. poprzez: prowadzenie badań naukowych, prowadzenie działalności wydawniczej (Sklep z publikacjami naukowymi na temat Europy Środkowo-Wschodniej), upowszechnianie w Polsce i poza jej granicami wiedzy o sytuacji politycznej, historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej, prowadzenie i wspieranie działalności edukacyjnej, zwalczanie stereotypów, przeciwdziałanie dezinformacji, organizowanie konferencji, seminariów, wykładów oraz debat publicznych, dofinansowywanie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz dialogu w stosunkach polsko- ukraińskich, polsko- białoruskich, polsko- rosyjskich, polsko- gruzińskich i polsko- mołdawskich, prowadzenie programów stypendialnych, utrzymywanie kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi.
Warto być na bieżąco, ponieważ wkrótce pojawią się nowe konkursy, stypendia i programy wspierające badania naukowe, badania opinii publicznej i integrację.
Podcasty o historii, polityce, kulturze
Nic nie jest tak naprawdę proste i białoczarne. O wszystkim jednak można porozmawiać i podyskutować, niezależnie czy dotyczy to czasów współczesnych, czy minionych. Czy decyzje były słuszne? Czy przyjęte rozwiązania trafne? Czy coś mogło być przeprowadzone inaczej, a konflikt zażegnany wcześniej? Zapraszamy na Podcast Centrum Mieroszewskiego o historii, polityce, kulturze, który prowadzi dr Bartłomiej Gajos. To istna burza mózgów i wymiana poglądów. Czy zgodzicie się z prowadzącym? A może uważacie, że powinno być inaczej? Ludzie powinni rozmawiać i wymieniać się opiniami, dowiadywać o sprawach, o których do tej pory nie mieli pojęcia, a także zweryfikować własną wiedzę. Na spotkania Gajos zaprasza ludzi, którzy się znają na historii, polityce i kulturze. Łączy ich region Europy Środkowej i Wschodniej. Łączy ich pasja do odkrywania prawdy.
Posłuchajcie więc i poświęćcie godzinkę na sprawy ważne. Przecież nie ma prostych odpowiedzi na nurtujące także i Was pytania.
Komentarze