Po pandemii wysyp chorób. Czy chcemy się badać?
Ilu z Was „odbiło” się jedynie od drzwi specjalistycznego gabinetu dowiadując się, że musi długo czekać? Jak bardzo mieliście utrudniony dostęp do leczenia w czasie pandemii? Podkarpacie „jest profilaktyczne”. Wskazują na to najnowsze dane i leczyć się chcemy.
Podkarpacie chce się badać, chce stosować profilaktykę. W czasie pandemii wiele osób chorych „przechodziło” chorobę i teraz zmaga się z jej skutkami. Wzrosła liczba wykrytych schorzeń przewlekłych i nowotworowych. Długie kolejki do specjalistów nie wróżą nic dobrego, a przecież po 2 latach mocnych ograniczeń, Polacy ruszyli wreszcie do przychodni. Wcześniej wiele z tych przychodni leczyło przez telefon.
Dużo było szumu w mediach, dużo się wciąż mówi o tym, że oczekiwanie na specjalistę zajmuje zbyt wiele czasu. Kolejki popandemiczne wciąż nie są rozładowane, a i wiele osób nie wie, że choruje. Rząd wymyślił więc program „Profilaktyka 40 PLUS”. To program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40 roku życia. Jego celem jest zwiększenie liczby osób wykonujących badania profilaktyczne, które pomogą wykryć choroby i zaburzenia oraz zapobiegną ich rozwojowi. Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych, uruchomiono loterię z atrakcyjnym nagrodami.
Czy Podkarpacie chce się badać? Okazuje się, że świadomość mieszkańców naszego województwa jest ogromna, ponieważ Podkarpacie jest na 4 miejscu w Polsce. Od 1 lipca 2021 do 25 stycznia 2023 przebadało się 156 546 mieszkańców województwa. 58,7% stanowią kobiety. Powiat stalowowolski jest w rankingu powiatów na 7 miejscu z liczbą 8 tys. wykonanych badań profilaktycznych.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:
– morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
– stężenie glukozy we krwi;
– AlAT, AspAT, GGTP;
– poziom kreatyniny we krwi;
– badanie ogólne moczu;
– poziom kwasu moczowego we krwi;
– krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:
– morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
– stężenie glukozy we krwi;
– AlAT, AspAT, GGTP;
– poziom kreatyniny we krwi;
– badanie ogólne moczu;
– poziom kwasu moczowego we krwi;
– krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
– PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Komentarze