Chętniej pożyczamy książki, gry i audiobooki
12.413 mieszkańców Stalowej Woli i okolic skorzystało w 2022 roku z możliwości wypożyczenia książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. A wypożyczono w sumie blisko 206,5 tysiąca literackich tytułów. To o ponad 12 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Wzrosła także ilość wypożyczonych audiobooków: z 7297 do 7875. Coraz większym powodzeniem cieszy się również wprowadzona niedawno usługa wypożyczania gier. Jak się okazuje, korzysta z niej spore grono użytkowników. Po planszówki i gry logiczne w 2022 roku sięgnięto 686 razy, a można wybierać w sumie już ze 145 tytułów.
– Cieszy, że czytelnictwo w Stalowej Woli, po zawirowaniach związanych z obostrzeniami sanitarnymi i zamykaniem biblioteki wzrasta. Dla przypomnienia, w roku 2020 odwiedzający MBP wypożyczyli ponad 170 tysięcy pozycji książkowych, w roku 2021 było to już 195 tysięcy książek, a w 2022 jest to już 206,5 tysiąca pozycji – porównuje Ewa Biały, dyrektor MBP w Stalowej Woli.
Czytelnicy stalowowolskiej książnicy, w Bibliotece Głównej i jej czterech Filiach, mają do dyspozycji dokładnie 244.002 książki i niemal 8300 audiobooków. Na miejscu mogą zapoznać się z 97 tytułami prasowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
A co wypożyczano w 2022 roku najczęściej? Lektury szkolne. „Mitologia” Parandowskiego została wypożyczona 104 razy, zaś komiks „Szkoła Latania” 92 razy, a po „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek sięgnięto 63-krotnie. Tylu czytelników przeczytało również „Zniewolonych” Edyty Świętek - najpopularniejszą książkę najpopularniejszej autorki wśród czytelników pełnoletnich. Dorośli chętnie sięgali również po „Wojenną miłość” Joanny Jax – 58 razy oraz „Przeklętych” Edyty Świętek – 57 razy.
Jeśli chodzi o audiobooki, tu prym wiodły: „Zadziorna baronówna” Urszuli Gajdowskiej i „Wianek z lawendy” Agnieszki Olejnik. Najchętniej pożyczanymi grami były „Ubongo”, „Wsiąść do pociągu” i „Co za emocje!”
Katalog online MBP pozwala na zarezerwowanie przez Czytelnika interesującej go pozycji bibliotecznej. W minionym roku najdłuższą kolejkę oczekujących zanotowała książka „Gdzie śpiewają raki”, której autorką jest Delia Owens. Czekało na nią 23 osoby. Nie inaczej jest i teraz. W 2022 roku stalowowolska biblioteka zdobyła wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek 2022. „Biblioteka – świat w jednym miejscu” organizowane przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie. Została wyróżniona również za realizację jednego z najciekawszych pomysłów w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2022”, organizowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Stalowowolskie bibliotekarki i bibliotekarze zdobyli nagrodę za najciekawszą relację z wydarzeń zorganizowanych w ramach akcji „BOOM2! Na komiksy i gry planszowe” zorganizowaną przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i wydawnictwo Story House Egmont.
– Z zajęć, warsztatów i spotkań organizowanych przez MBP w minionym roku skorzystało w sumie 23,5 tysiąca osób. Cześć z nich odbyła się w ramach projektu „Książka i biblioteka – lekiem na troski młodego człowieka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Beata Życzyńska, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych.
Innym projektem, który realizowała biblioteka jest „Mała książka – wielki człowiek”. Dzięki niemu najmłodsi mieszkańcy Stalowej Woli mogą liczyć przy zapisaniu ich do biblioteki na bezpłatne wyprawki czytelnicze z Instytutu Książki. W 2022 roku wydano 140 takich wyprawek w języku polskim oraz 5 w języku ukraińskim.
Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, dostępnej poprzez stronę internetową MBP, Czytelnicy mają również dostęp do 2,5 tysiąca publikacji archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, „Sztafety”, „Fety” oraz „Tygodnika Nadwiślańskiego”.
Komentarze