Płytki drewnopodobne a styl wnętrza – jak uzyskać optymalne dopasowanie? Sprawdź!
Czasy, w których płytki drewnopodobne nie były w najmniejszym stopniu podobne do drewna, dawno minęły. Współczesne modele płytek nie tylko nawiązują kolorystycznie do barw naturalnego drewna. Są także bardzo podobne do drewna w dotyku, a ich przyjemna faktura służy w przeróżnych pomieszczeniach, wzbogacając ich estetykę. Łazienka? Kuchnia, a może jadalnia, salon lub przedpokój? Wybór jest bardzo szeroki, ale jak dostosować rodzaj płytek do stylu danego wnętrza w optymalny sposób?
1. Styl rustykalny a płytki drewnopodobne
Pomieszczenie utrzymane w rustykalnym stylu jest więcej niż odpowiednie do umieszczenia w nim płytek o fakturze i wyglądzie drewna. Wtedy płytki drewnopodobne (dostępne na Ekspercilazienek.pl) mają niemal idealne środowisko, z którym świetnie współgrają. Styl rustykalny ma oczywiście różne wymiary, jednakże drewno jest w nim materiałem (bądź motywem) niezwykle częstym.
Bez względu więc na to, czy pomieszczeniem utrzymanym w tym stylu jest łazienka czy kuchnia, płytki drewnopodobne świetnie się w nim odnajdą. Rustykalność płytek, ich bliskość natury, faktura, wielkość – wszystko można dopasować tak, by uzyskać efekt minimalistyczny (delikatny rustykalny akcent) bądź bardzo wyraźny!
2. Styl skandynawski – minimalizm
Bez wątpienia styl skandynawski kojarzy się z minimalizmem, ale też ciekawymi motywami naturalnymi. Bardzo popularnym motywem jest oczywiście motyw drewniany, nie tylko zresztą w przypadku płytek. Warto jednak zaznaczyć, że wyposażona w płytki drewnopodobne łazienka jest nie tylko przytulna, ale także miła w dotyku. Tak! W dotyku!
Wystarczy dobrać odpowiednie płytki o określonej fakturze, by poczuć ją pod stopami za każdym razem po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Nie każdy oczywiście lubi tego typu rozwiązania, należy więc dostosowywać wypukłość faktury płytek do swoich preferencji i upodobań. Decydowanie się na gładkie płytki do łazienki drewnopodobne jest równie dobrym pomysłem! Tak czy inaczej – płytki drewnopodobne świetnie pasują do łazienek czy kuchni urządzonych w minimalistycznym, skandynawskim stylu.
3. Styl industrialny?
Czy drewno i metal idą ze sobą w parze? Pytanie należy do gatunku tych retorycznych, ponieważ parowanie tego typu materiałów występuje we wnętrzarstwie niezwykle często. Salon utrzymany w stylu industrialnym niekoniecznie musi mieć obowiązkowe ściany z cegły korespondujące z loftowymi wyposażeniem.
Na podłodze może znaleźć się natomiast płytka podłogowa drewnopodobna. Zwłaszcza długie, wąskie płytki czynią pozytywne wrażenie estetyczne. Gdy są dodatkowo zestawione z loftowym wyposażeniem wnętrza czy nawet cegiełkowo wykończonymi ścianami, świetnie przełamują industrialny styl bądź uzupełniają go w zupełnie nowym wydaniu.
4. Styl eklektyczny a płytki drewnopodobne
By stworzyć gustowne wnętrze w stylu eklektycznym, a więc korzystającym z wielu różnych estetyk, trzeba mieć wprawę i doświadczenie. Niemal nikt jednak nie stracił na tworzeniu tego typu wnętrza, korzystając z płytek drewnopodobnych i nie chodzi wyłącznie o podłogi!
Płytka ścienna drewnopodobna jest wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem do wnętrza mieszanego. Jedna ze ścian będzie wyłożona płytkami w motywach drzewnych, inne natomiast pozostaną gładkie. Style będą się więc mieszać i łączyć, ale warto zachowywać zasadę proporcji, by żaden z elementów nie przeważał bądź przeważał w odpowiedni sposób.
Jeśli więc salon eklektyczny, to z płytkami drewnopodobnymi na ścianę. Kafle drewnopodobne i ściana w tym samym stylu? To już delikatna przesada. Warto więc mieszać z rozmysłem poszczególne style, by osiągnąć efekt zadowalający w przypadku konkretnego wnętrza!
Komentarze