Seniorzy mają uwagi co do funkcjonowania miejskich autobusów
I te uwagi zapisali i przekazali Komisji Bezpieczeństwa Miasta Stalowa Wola. O nich to mówiono podczas prac tejże komisji.
Uczestnicy Dziennego Domu „Senior +” wnieśli swoje uwagi odnośnie bezpieczeństwa na terenie Gminy Stalowa Wola. Seniorzy proszą o: odśnieżanie zatoczek autobusowych w czasie zimy, podjeżdżanie autobusów do samych krawężników, aby ułatwić pasażerom bezpieczne wsiadanie, bezpieczne otwieranie i zamykanie drzwi autobusów, ale też o płynną jazdę, bez nadmiernego szarpania i gwałtownego hamowania, delikatne skręcanie, zwłaszcza na rondach, zatrzymywanie się na każdym przystanku, nie tylko na tych, na których kierowca ma pewność, że ktoś wsiada lub wysiada (chodzi o to, by seniorzy nie musieli opuszczać siedzeń w czasie jazdy, by zakomunikować gotowość wyjścia), czujność i cierpliwość, zwracanie uwagi na to, że ktoś jeszcze biegnie do autobusu (zabieranie osób biegnących w kierunku przystanku), opuszczanie podestu, by łatwiej było wsiąść i wysiąść z pojazdu, odśnieżanie chodników przy ulicach, a także przystanków i sypanie piachem. Seniorzy mieli uwagi też do policji, bo chcieliby żeby w mieście zadbano o bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza na przejściach, a co za tym idzie, posłano w miasto więcej patroli policyjnych.
Pismo podpisało 24 seniorów. Do niego odnieśli się radni i obecny na komisji kierownik ZKM Ryszard Drobny, który wyjaśnił wszystkie podniesione kwestie. Na przykład podjeżdżanie do samej krawędzi krawężnika nie zawsze jest możliwe ze względów bezpieczeństw. Wystające lusterka mogłyby uderzyć pasażera. Podchodzący blisko ludzie, mogliby zostać potrąceni. Chodzi też o znaki drogowe umieszczone przy linii ulicy. Zdarzały się uszkodzenia pojazdów, łącznie z rozbiciem szyby. Zatoki przystankowe są też różnie profilowane. Kierownik poprosił by tego typu sprawy były zgłaszane na bieżąco, z podaniem konkretów, kursów, godziny itp. W autobusach jest monitoring i przecież można wszystko sprawdzić. Niemniej jednak sprawę będzie miał na uwadze. Nie wszystkie autobusy mają zamontowane obniżane podłogi, więc nie zawsze da się je opuścić tak jakby to chcieli pasażerowie. Radni poprosili by przekazać uwagi kierowcom i zwrócić uwagę, że seniorzy mają problemy, które dla osób zdrowych są często niezauważalne. Pismo jest więc zbiorem uwag i uczulenia na pewne kwestie. Jak zapewnił kierownik, zakład stara się zmieniać mentalność kierowców, dba o bezpieczeństwo pasażerów i na tym polu wiele dzieje się dobrego. Temat jest znany i monitorowany. Zapewnił też, że kierowcy powinni się zatrzymywać na każdym przystanku, bo nie ma u nas przystanków na żądanie, więc taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jeśli się nie zatrzymuje, to łamie zasady. Kierowca nie ma też obowiązku zaglądania czy ktoś biegnie spóźniony i czekania na osoby biegnący gdzieś tam z tyłu. Ma zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Kierowca ma być za to grzeczny i nie może źle się zachowywać. Za niekulturalne zachowanie odbierana jest premia. Miesięcznie zdarzają się takie sytuacje czasem nawet i kilka razy. Jak zapewniono, przystanki są regularnie odśnieżane i sprzątane. Podczas ostatniej śnieżycy różnie z tym jednak bywało. Uwagi są więc słuszne. Radni też mieli w tym temacie wątpliwości zaznaczając, że tego typu prace powinny być skoordynowane przez wszystkich właścicieli dróg.
Komentarze