Mieszkania chronione na ul. Orzeszkowej?
Jest światełko w tunelu, jeśli chodzi o utworzenie mieszkań chronionych.
Radna od dawna zabiega o utworzenie mieszkań chronionych
Renata Butryn od przeszło 3 lat na sesjach rady miasta, a także na posiedzeniach Komisji Mieszkaniowej porusza sprawa ta została wyszczególniona w Gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2023-2024.
Osoby, które doznały przemocy, a szczególnie dzieci, będące świadkami lub ofiarami przemocy, potrzebują bezpiecznego i stabilnego miejsca do zamieszkania. To umożliwia skuteczną terapię po traumatycznych przeżyciach i daje szansę na normalne życie. Na to została zwrócona uwaga w trakcie obrad Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i padł wniosek o jak najszybsze utworzenie tego typu mieszkań, gdyż pobyt w Stalowowolskim Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej czy innej placówce wspierającej jest zbyt krótkim rozwiązaniem czasowym (ograniczonym do kilku miesięcy)- pisze radna w interpelacji.
Renata Butryn pyta o to kiedy na terenie Stalowej Woli zostaną utworzone mieszkania chronione dla osób, które doznają przemocy i mają sądownie potwierdzoną procedurę „Niebieskiej Karty”.
Mieszkania chronione na ul. Orzeszkowej?
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli widzi potrzebę utworzenia w naszym mieście mieszkania chronionego. W związku z tym od dłuższego czasu podejmowane są kroki zmierzające do zrealizowania tego zadania. Ostatnia lokalizacja mieszkania chronionego w budynku przy ul. Sobieskiego, niestety, z uwagi na zbyt duże wydatki na jego remont, okazała się niemożliwa do wykonania. Obecnie została zaproponowana nowa lokalizacja, przy ul. Orzeszkowej, gdzie mają powstać 2 nowe bloki. Do końca marca 2023 r. ma zostać opracowana dokumentacja techniczna dotycząca budowy bloków.
W jednym z bloków mają być zabezpieczone dwa mieszkania pod potrzeby utworzenia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli mieszkań chronionych. Data realizacji inwestycji nie została jeszcze określona- czytamy w odpowiedzi na interpelacje.
W piśmie napisano również, że pomoc w formie mieszkania chronionego może być skierowana do osób, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki. W związku z powyższym pobyt w mieszkaniu chronionym nie może zastępować pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę.
Warte podkreślenia jest to, że pobyt w mieszkaniu chronionym ma charakter rotacyjny, dlatego decyzja o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w formie pobytu w mieszkaniu chronionym wydawana jest na czas określony.
Komentarze