Sezon grzewczy... kontrole policji i straży
W sezonie jesienno-zimowym powinniśmy przykładać większą uwagę do bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W okresie grzewczym wzrasta ryzyko wzniecenia ognia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych, dlatego dziś dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Nisku, wspólnie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej, prowadzą działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Dotyczą one zagrożeń przeciwpożarowych na terenie powiatu niżańskiego.
W sezonie grzewczym wzrasta ryzyko wzniecenia ognia w budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Często zdarza się, że powodem pożarów mogą być wady instalacji elektrycznej, ale także niewłaściwe użytkowanie różnych urządzeń pozwalających na dogrzewanie pomieszczeń. Policjanci oraz strażacy apelują zatem o przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa.
Dziś dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Nisku, wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku, przypominają mieszkańcom o zagrożeniach oraz o tym, jak bezpiecznie obchodzić się z ogniem, jak składować bezpiecznie opał i jak zachować się, gdy dojdzie do pożaru. Głównym celem wspólnych działań jest zmniejszenie liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.
Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest również wyczulenie mieszkańców na osoby samotnie mieszkające w ich otoczeniu, ale też wpojenie nawyków kontroli przewodów kominowych, czyszczenie ich po każdym sezonie grzewczym. Niesprawny przewód kominowy, czy instalacja grzewcza, mogą być przyczyną zatrucia tlenkiem węgla, który jest nazywanym „cichym zabójcą".
Warto pamiętać, że do pożarów gospodarstw domowych dochodzi w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, gdyż jest on niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Pamiętajmy, że pożar to żywioł, który łatwo wywołać, ale bardzo trudno go opanować i ugasić! Co zatem zrobić, by uniknąć zagrożenia?
• w sezonie grzewczym kontroluj domowe źródła ogrzewania, by odpowiednio wcześnie usunąć nieprawidłowości
• bardzo ostrożnie używaj zastępczych źródeł grzewczych (np. przenośne grzejniki elektryczne, gazowe, piecyki na drewno i węgiel) - tylko zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi
• zabezpiecz materiały mogące ulec zapaleniu (podłoga, ściany, firany, meble, stosy gazet itp.) przed możliwością kontaktu z otwartym ogniem, żarem oraz gorącym popiołem,
• nie używaj kuchenki gazowej do dogrzewania mieszkania,
• nie „watuj” bezpieczników, automatyczny sprawny bezpiecznik kosztuje niewiele i z pewnością zaoszczędzi nam problemów
• włączając kilka urządzeń do jednego gniazda, można przeciążyć instalację elektryczną, powodując jej niebezpieczne przegrzewanie
• używaj rozgałęźników z bezpiecznikami,
• nie przechowuj w mieszkaniu lub garażu, w pobliżu źródeł ciepła - pojemników z rozpuszczalnikami, benzyną, farbami itp. – przy sprzyjających warunkach wystarczy już tylko iskra, by doprowadzić do nieszczęścia.
Komentarze