Jak sprawdzić, czy auto ma aktualne OC?
Każdy dzień dla kierowców na drodze stawia przed nimi różne wyzwania, trafiają się niechciane kolizje i sytuacje, których woleliby uniknąć. Takie zdarzenia sprawiają, że zachodzi potrzeba sprawdzenia aktualności polisy ubezpieczeniowej OC danego pojazdu, co nie dla każdego jest kwestię prostą i oczywistą. Tak naprawdę istnieją dwie najważniejsze sytuacjach, w których powinniśmy sprawdzić OC samochodu. Co to są za sytuacje i gdzie poszukiwać tych informacji?
Potrzeba zweryfikowania, czy dany pojazd ma aktywną polisę ubezpieczeniową OC najczęściej zachodzi w dwóch sytuacjach. Po pierwsze jest to najbardziej klarowna sytuacja, w której dochodzi do wypadku, kolizji lub stłuczki. Będąc osobą poszkodowaną powinno nam zależeć, czy sprawca ma aktualną polisę, gdyż właśnie z tych środków wypłacone zostanie odszkodowanie. Druga sytuacja to proces kupna zakupu samochodu używanego. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego kierowcy, ale jest przypisane do samochodu. Kupując auto z drugiej ręki powinniśmy się upewnić, czy samochód posiada opłacone OC, a jeśli tak, to do kiedy jest aktualne. Data kończącej się polisy musi być dla nowego właściciela jasna, bo właśnie wtedy będzie musiał ją przedłużyć. Jazda samochodem bez aktualnego OC nawet przez jeden dzień grozi bardzo wysokimi karami finansowymi.
Czy można sprawdzić OC obcego samochodu?
Każdy ma prawo i jest w stanie zweryfikować, czy konkretny samochód został ubezpieczony i czy polisa jest aktywna i opłacona. Prawo to za zadanie chronić osoby poszkodowane w wyniku zdarzeń drogowych oraz kupujące samochód z drugiej ręki, przed oszustwami i utratą możliwości uzyskania zadośćuczynienia. Dlatego informacja ta – w odróżnieniu do konkretnych danych osobowych właściciela i pojazdu – jest jawna i ogólnodostępna.
Gdzie znaleźć informacje o polisie?
Jeszcze jakiś czas temu, aby zyskać informacje na temat OC samochodu musieliśmy działać w tradycyjny sposób, dzwoniąc lub chodząc do danych instytucji. Dzisiaj, dzięki cyfryzacji baz danych możemy to zrobić nie wychodząc z domu. Otóż możliwości zweryfikowania aktualności OC są dwie:
• baza CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) – wymaga ona dostarczenia szeregu danych, po czym zaprezentuje nam wszelkie potrzebne nam informacje w jasnej i klarownej formie,• baza UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego) – do sprawdzenia stanu OC pojazdu w tym przypadku wystarczy tylko numer rejestracyjny danego samochodu.
Korzystanie z bazy UFG zaleca się w przypadku chęci szybkiej weryfikacji OC po zdarzeniu drogowym. Zdobycie bardziej szczegółowych danych odnośnie pojazdu może być bowiem utrudnione przez sprawcę, który może nie chcieć z nami współpracować. Natomiast w przypadku zakupu używanego auta poleca się skorzystanie z bardziej szczegółowej bazy CEPiK. Dotychczasowy właściciel sprzedawanego pojazdu raczej nie powinien wzbraniać się od udostępnienia nam potrzebnych informacji.
Komentarze