Wózki terenowe - czego nie wiesz o tych urządzeniach? Sprawdź!
Wózki widłowe terenowe są jednymi z najbardziej wydajnych spośród wszystkich pojazdów widłowych. Mają one wyjątkowe możliwości jazdy oraz duży udźwig, co wyróżnia je na tle innych. Zastanawiasz się czy terenowy wózek widłowy to dobry wybór? Podpowiemy jakie zastosowania mają wózki widłowe terenowe, jak są zbudowane i co je charakteryzuje. Dowiedz się więcej!
Wózek widłowy terenowy – charakterystyka
Widłowe wózki terenowe to urządzenia transportu bliskiego, nad którymi nadzór sprawuje Urząd Dozoru Technicznego. Charakteryzują się o wiele większymi parametrami, niż standardowe wózki czołowe. Ponadto po zamontowaniu dodatkowego wyposażenia, pojazdy te w szybki i prosty sposób mogą zmienić się w zupełnie inne urządzenie takie jak mały pług śnieżny, dźwig, zamiatarkę czy mini koparkę. Łatwa obsługa i wielofunkcyjność sprawiają, że wózki te zyskują na dużej popularności.
Terenowe wózki widłowe posiadają wydajne silniki Diesel oraz specjalnie dostosowane koła, dzięki którym zyskują dodatkowe możliwości jazdy w trudnych warunkach. Jako pojazd terenowy, świetnie sprawdzają się w transporcie towarów na placach budowy czy w innych miejscach na zewnątrz budynków. Moc silnika i charakterystyczne koła sprawiają, że wózki terenowe z łatwością radzą sobie z jazdą bez względu na rodzaj podłoża. Podmokły i grząski teren czy poruszanie się po wzniesieniach, nie są dla nich problemem.
Rozmiar i waga
Cechą, która wyróżnia wózek widłowy terenowy jest jego duży rozmiar oraz solidna konstrukcja. Dodatkowo posiadają one duże i masywne koła, dzięki czemu są też wyższe. Mimo dużych rozmiarów, są one zwrotne i łatwe w prowadzeniu. Posiadają one bieżnikowane opony terenowe oraz napęd na 2 lub 4 koła.
Dzięki większemu rozmiarowi wózków terenowych, mają one dużo większy udźwig, który kilkukrotnie przewyższa udźwig tradycyjnego wózka czołowego. Udźwig maksymalny zależy od takich czynników jak:
● maksymalna wysokość podnoszenia,● waga pojazdu,
● diagram udźwigu urządzenia,
● zastosowane technologie.
Na wagę wózków terenowych w dużej części wpływa maksymalny udźwig pojazdu oraz zamontowana przeciwwaga, która gwarantuje stabilność urządzenia. Pojazdy różnią się też sposobem produkcji oraz zastosowaną w nich technologią. Im większy udźwig danego modelu, tym większa waga całego urządzenia.
Wózki terenowe – parametry
Wózek widłowy terenowy charakteryzuje się następującymi parametrami:
● Udźwig maksymalny - 2 do 10 ton.● Maksymalna wysokość podnoszenia - od 3 do 6 metrów, wpływa na to typ masztu.
● Napęd - może osiągać prędkość nawet do 30 km/h.
Gdzie wykorzystuje się terenowe wózki widłowe?
Widłowe wózki terenowe są wykorzystywane w transporcie, głównie w branżach takich jak budownictwo, przemysł czy rolnictwo. Są one znacznie większe niż typowe wózki widłowe spalinowe, a przy tym są mniejsze i tańsze niż podnośniki teleskopowe. Są to urządzenia wielofunkcyjne, dzięki możliwości montażu dodatkowego osprzętu.
Ile kosztuje wózek widłowy terenowy?
Cena wózków terenowych jest zależna od parametrów takich jak:
● maksymalna wysokość podnoszenia oraz udźwig,● moc i marka silnika,
● występowanie dodatkowego osprzętu i wyposażenia,
● dodatkowe funkcje.
W przypadku prostych modeli wózków spalinowych można je kupić już od ok. 65 tysięcy złotych, a w przypadku wózków terenowych, cena jest ok. dwa razy wyższa. Dobry stan techniczny urządzenia to podstawa, dlatego należy pamiętać o kosztach związanych z regularnymi opłatami za serwis czy też konserwację.
Wózki terenowe – podsumowanie
Terenowe wózki widłowe to urządzenia o dużej mocy silnika i stabilnej konstrukcji. Dzięki tym cechom, są one idealne do pracy w trudnych warunkach. Świetnie radzą sobie z przemieszczaniem się po błocie, piasku czy wzniesieniach. Umożliwiają transport ciężkich ładunków w miejscach takich jak place budowy. Zostały stworzone do pracy w terenie, gdzie inne wózki nie miałyby możliwości przemieszczania się. Sprawiają, że transport towarów staje się sprawniejszy i bardziej wydajny. Przed zakupem należy dokładnie określić potrzeby naszego przedsiębiorstwa i na tej podstawie zadecydować o wyborze rodzaju i modelu wózka. Jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie parametry, to zyskamy pewność, że taki wózek terenowy będzie nam służył latami oraz usprawni pracę w naszej firmie.
Komentarze