Dywanik w łazience – czy to dobry pomysł?

Materiał zewnętrzny Image

Łazienka powinna nie tylko ładnie i schludnie wyglądać, ale też być urządzona w taki sposób, aby korzystanie w niej było przyjemne i relaksujące. Przytulności pomieszczeniu kąpielowemu dodają tekstylia, takie jak podłogowe dywaniki. Ich wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty – podczas zakupu należy zwrócić uwagę zarówno na wygląd, jak i łatwość pielęgnacji oraz komfort użytkowania.

Czy warto mieć dywanik w łazience?

Oczywiście! To prawda, że w łazience panuje duża wilgotność powietrza, a tekstylia są stale narażone na kontakt z wodą, jednak nie oznacza to wcale, że trzeba rezygnować z cieszącego oko dywanika. Aby zapobiec powstaniu nieprzyjemnego zapachu i namnażaniu bakterii, wystarczy odpowiednio dbać o jego czystość i regularnie wymieniać.

A co zyskujesz dzięki dywanikowi w łazience?

• Po pierwsze, dodajesz sterylnemu z natury wnętrzu przytulności oraz charakteru. Dzięki tekstyliom możesz podkreślić styl pomieszczenia, nieco je ożywić lub sprawić, że będzie prezentować się elegancko. Dywanik to najprostszy i najtańszy sposób na szybką metamorfozę łazienki.

• Po drugie, zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Dywanik działa antypoślizgowo, dzięki czemu zmniejsza ryzyko bolesnego i ryzykownego dla zdrowia upadku. W przeciwieństwie do rzuconego po kąpieli na podłogę ręcznika nie marszczy się i nie przemieszcza, w dodatku wygląda znacznie estetyczniej.

• Po trzecie, dbasz o swój codzienny komfort. Wychodząc z wanny bądź spod prysznica, czujesz pod stopami przyjemne ciepło i miękkość, a nie twardość i chłód płytek podłogowych. Jeśli więc nie masz ogrzewania podłogowego, dywanik to nieodzowny element wyposażenia łazienki!

• Co więcej, chronisz swoją podłogę przed zniszczeniem. O ile kafelki są odporne na zalanie i uszkodzenia mechaniczne, nie można tego powiedzieć o panelach czy deskach. Dywaniki chłoną wodę i amortyzują upadki, dzięki czemu podłoga zachowuje swój estetyczny wygląd znacznie dłużej.

Z czego powinien być wykonany dywanik do łazienki?

W trakcie użytkowania łazienki umieszczone w niej dywaniki nie tylko się moczą, ale także są zadeptywane oraz zachlapywane kosmetykami bądź środkami czystości. Z tego względu powinny być wykonane z odpowiedniego materiału. Łazienkowe pokrycia podłogowe często wytwarza się z odpornych na zabrudzenia i wilgoć tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen czy poliester, jednak optymalnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji bawełna. Dlaczego? Bawełniana tkanina dobrze chłonie wodę, ale bardzo szybko schnie, poza tym jest wytrzymała, więc można ją prać w pralce w wysokiej temperaturze. Walory praktyczne idą w parze z dużym komfortem użytkowania – dywaniki z wełny są miękkie i sprężyste.

Doskonałe jakościowo bawełniane dywaniki ma w swojej ofercie między innymi firma Arte. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z recyklingu modele z kolekcji Plaza oraz Atena. Tuftowane w Indiach dywaniki Plaza mają długie na 11 cm runo, które stanowi idealny kompromis pomiędzy funkcjonalnością a miękkością. Z kolei pętelkowe dywaniki łazienkowe Atena, dostępne w kolorze szarym, czarnym i beżowym, wyróżniają dodające im nieco nonszalancji frędzle.

Obrazek


Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dywanik łazienkowy?

Łatwość pielęgnacji dywaników zależy nie tylko od materiału wykonania, ale także od rodzaju oraz długości włosia. W łazience przy wannie czy prysznicu najlepiej sprawdzą się dywaniki pętelkowe oraz z krótkim włosiem. Na tak zwane „włochacze” można sobie pozwolić jedynie w strefie umywalkowej, pod warunkiem, że wśród domowników nie ma małych dzieci ani gubiących sierść zwierząt.

Wybierając dywanik łazienkowy warto także zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz kształt, który dobiera się zawsze do metrażu oraz proporcji pomieszczenia. Zdecydowana większość tego typu pokryć podłogowych ma kształt prostokąta, dzięki czemu może być dosunięta do obudowy wanny lub prysznica. Dywaniki okrągłe wybierane są raczej do małych i kwadratowych łazienek, dobrze prezentują się także przy wannach wolnostojących. Jeśli natomiast chodzi o rozmiar, to zdecydowanie zaleca się wybór małych dywaników, które łatwiej się pierze i szybciej suszy. W dużych łazienkach warto pomyśleć o kilku sztukach dzielących przestrzeń na osobne strefy.

Nie bez znaczenia jest także sposób wykończenia dywanika od spodu. Ze względów bezpieczeństwa powinien on mieć warstwę antypoślizgową, która zapobiegnie przesuwaniu się tkaniny i sprawi, że będzie ona dobrze przylegała do podłogi, co uniemożliwi zahaczenie o nią stopą...

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =