Metody i techniki stosowane w socjoterapii - gdzie można zdobyć umiejętności i wiedzę?

Materiał zewnętrzny Image

Socjoterapia jest formą pomocy psychologicznej i pedagogicznej dla dzieci i młodzieży, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Jest to rodzaj terapii zajęciowej, która oparta jest na pracy grupowej. Aby poznać wszelkie metody i techniki stosowane w socjoterapii dobrze jest skończyć odpowiednie studia w tym kierunku.

Socjoterapia - Czym jest?

Jest to rodzaj terapii zajęciowej, która skupia się głównie na pracy grupowej. Skierowana jest w znacznej mierze do osób, które mają trudność w kontaktach międzyludzkich. Ponadto jest także użyteczna w walce różnego rodzaju kryzysami psychicznymi, edukacji dzieci i młodzieży, a nawet przy leczeniu uzależnień. Zajęcia z zakresu socjoterapii mogą być prowadzone przy użyciu rozmaitych technik, zaczerpniętych z odmiennych nurtów. Różnorodność ta jest związana z faktem, że socjoterapii zazwyczaj poddawane są dzieci i młodzież, która znajduje się w okresie swojego dynamicznego rozwoju, przez co przechodzi rozmaite zmiany. Terapia powinna uwzględniać zmienność oddziaływań, aby odpowiednio dopasować się do potrzeb uczestników. Istotną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa wykształcenie terapeuty w konkretnym nurcie.

Socjoterapia jest oddziaływaniem grupowym, dlatego warto poznać techniki, które pomogą grupie w utrzymywaniu kontaktu wzrokowego i emocjonalnego z pozostałymi uczestnikami zajęć, jak również takie, które posłużą do wyrównywania relacji społecznych, zmniejszenia dystansu pomiędzy samymi uczestnikami a prowadzącym zajęcia. W procesie socjoterapii stosuje się także metody pomagające werbalizować własne uczucia oraz wspierające rozwiązywanie rozmaitych problemów.

Zakres obowiązków socjoterapeuty

Aby zostać socjoterapeutą konieczne jest ukończenie specjalizacji takich, jak socjoterapia bądź pedagogika resocjalizacyjna, jak również posiadać przygotowanie pedagogiczne. Absolwent innego kierunku może odbyć studia podyplomowe z socjoterapii. Do standardowych obowiązków socjoterapeuty można zaliczyć:

• Niesienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej o charakterze indywidualnym lub grupowym

• Prowadzenie ćwiczeń, których celem jest odreagowanie agresji, nagromadzonych emocji czy wyładowanie stresu

• Prowadzenie pracy korekcyjno-wychowawczej i profilaktyki wychowawczej

• Interweniowanie w momentach kryzysowych

Socjoterapia studia podyplomowe - Gdzie odbyć?

Chcąc zostać socjoterapeutą, warto wcześniej poznać warsztat, który będzie mogło się wykorzystać w późniejszej pracy w zawodzie. Tego rodzaju ofertę prezentuje Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych. Celem kursu jest merytoryczne oraz praktyczne przygotowanie uczestników do późniejszej pracy wychowawczej i terapeutycznej w różnego rodzaju ośrodkach resocjalizacyjnych, i pomocowych, a także do pracy z osobami wykluczonymi społecznie lub zagrożonymi wykluczeniem, jak również do udzielania wsparcia za pomocą technik socjoterapeutycznych i budowania programów terapeutycznych.

Studia przeznaczone są w zasadzie dla każdego, kto chce posiąść wyżej opisywaną wiedzę. Ogromną zaletą jest forma studiów, gdyż wszystkie zajęcia prowadzone są w formie online, dlatego miejsce zamieszkania studenta schodzi na dalszy plan. Warto z nich skorzystać, gdyż przez trzy semestry (630 godzin zajęć, w które wlicza się 180 godzin praktyk) uczestnik posiądzie konkretne kompetencje, które umożliwią niesienie pomocy dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie w ich trudnościami (szczególnie tymi, wynikającymi z niewłaściwych relacji z rówieśnikami i dorosłymi). Student zrozumie także przyczyny i utrzymywanie się zaburzeń w życiu społecznym dzieci, i młodzieży oraz zdobędzie umiejętności diagnostyczne w zakresie określania stopnia uzależnienia. Cały kurs zostanie zakończony egzaminem.

https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/socjoterapia/


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =