Teowniki i dwuteowniki zastosowanie w budownictwie
Kształtowniki nazywane również profilami to elementy, które umożliwiają stworzenie różnego rodzaju konstrukcji. Jakie są ich rodzaje? Do czego wykorzystuje się je w budownictwie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Kształtowniki z ze stali nierdzewnej - charakterystyka i rodzaje
Kształtowniki to elementy konstrukcyjne które mogą być wykonane ze stali, stali nierdzewnej lub aluminium. Wytwarzane są najczęściej przy wykorzystaniu metody walcowania stali na gorąco lub metodą gięcia na zimno. W ofercie producentów znajdują się także kształtowniki spawane.
W sprzedaży dostępnych jest kilka różnych rodzaju kształtowników, których nazwy pochodzą od litery alfabetu odpowiadającej formie ich przekroju poprzecznego. Są to m.in.:
- ceowniki - profile, których przekrój poprzeczny przypomina literę C. Znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w wielu gałęziach przemysłu;- teowniki - kształtowniki, których przekrój poprzeczny przypomina literę T. Znajdują zastosowanie m.in. w konstrukcjach stalowych jako łącznik konstrukcyjny;
- dwuteowniki - profile, w przypadku których przekrój poprzeczny przypomina dwie złączone ze sobą litery T. W efekcie jest są to elementy konstrukcyjne, które charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na odkształcenia oraz obciążenia;
- zetowniki - kształtowniki, których przekrój poprzeczny przypomina literę Z. Charakterystyczne w tym przypadku jest to, że obie stopki są w tym przypadku prostopadłe do środnika. Zetowniki posiadają również ostre krawędzie zewnętrzne oraz zaokrąglone krawędzie wewnętrzne;
- kątowniki - profile, których przekrój poprzeczny przypomina literę L. W sprzedaży dostępne są zarówno kątowniki równoramienne, jak i nierównoramienne, co przekłada się na szerokość ich zastosowania. W obu przypadkach zaletą jest wysoka wytrzymałość na odkształcenia.
Kształtowniki walcowane na gorąco – zalety
Jak już wspomniano teowniki i dwuteowniki ze stali nierdzewnej mogą być wytwarzane na trzy sposoby, a mianowicie poprzez walcowanie na gorąco, gięcie na zimno lub spawanie. W tym miejscu warto podkreślić, że lepsze parametry posiadają kształtowniki walcowane na gorąco, co wynika z faktu, że metoda ta pozwala wytwarzać profile, które są równe na całej powierzchni oraz mają taką samą grubość. Przekłada się to na ich wytrzymałość oraz właściwości mechaniczne i techniczne.
Zaletą w tym przypadku jest także wysoka odporność na korozję, redukcja wad mikrostruktury, czy możliwość wytwarzania elementów o różnych rozmiarach. Mogą to być zarówno elementy standardowe, jak i profile wykonywane na zamówienie, co obejmuje oferta dostępna pod linkiem: https://mtl.com.pl/. W tym miejscu należy również podkreślić, że kształtowniki walcowane na gorąco dzięki swoim parametrom znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w wielu różnych gałęziach przemysłu, np. w branży motoryzacyjnej, czy przemyśle zbrojeniowym.
Podsumowując należy stwierdzić, że kształtowniki ze stali nierdzewnej takie jak kątowniki, teowniki oraz dwuteowniki znajdują powszechne zastosowanie przy budowie konstrukcji w miejscach narażonych na korozję takich jak zakłady papiernicze, zakłady chemiczne, farmaceutyczne czy spożywcze. Ramy, podesty, elementy konstrukcyjne maszyn to podstawowe zastosowania kształtowników. Zaletą w ich przypadku jest bowiem nie tylko odpowiedni kształt, ale również wysoka wytrzymałość oraz trwałość, która jest osiągana dzięki wytwarzaniu metodą walcowania na gorąco.
Komentarze