Chętnie wymienialiśmy elektrograty za cebulki kwiatowe

Image

Za nami pierwsza edycja akcji „Cebulki za odpady”. Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Stalowej Woli, którzy w długich kolejkach stali by wymienić zużyte sprzęty na cebulki kwiatowe.

- Mróz nie odstraszył naszych mieszkańców, czekali na nas już od 8:30. Bardzo się cieszymy, bo to jest nasza pierwsza akcja jaką przeprowadzamy, jeśli chodzi o cebulki za elektroodpady. Nie wiedzieliśmy jak dużym zainteresowaniem będzie się ona cieszyła, ale okazało się, że mieszkańców jest bardzo dużo. Jak wiemy nie można wystawiać elektroodpadów pod pergole śmietnikowe, trzeba je przywieźć do Rupieciarni, więc poprzez tę akcję łączymy dziś dobre z pożytecznym- mówi koordynująca akcji Patrycja Jędruch, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska.

W ramach akcji zbierane były: baterie, płyty CD, telefony komórkowe, żelazka, suszarki, czajniki elektryczne, tostery, mikrofalówki, odkurzacze, kosiarki, laptopy, telewizory, pralki, lodówki. Do zgarnięcia były wybrane cebulki kwiatowe: tulipanów, szafirków, narcyzów trąbkowych, jaskrów i krokusów botanicznych. Za każde 5 płyt CD lub 5 baterii otrzymywało się 1 cebulkę kwiatową. Małe elektroodpady warte były 10 cebulek, średnie- 20, duże- aż 30.

- Cebulki są tak pakowane żeby każdy dostał cały zestaw. Dla MZK ta akcja jest o tyle ważna, że pozwala nam zadbać o lokalne środowisko. Elektroodpady są bardzo problematyczne, bo trzeba je oddać do firmy recyklingowej. Zawierają różnego rodzaju rtęć, metale, czyli trzeba się ich bezpiecznie pozbyć by nie wyciekły do środowiska, nie zagrażały naszemu życiu i zdrowiu. Jeśli chodzi o utylizację odpadów, to nie zajmujemy się tym sami. Do Rupieciarni przyjeżdżają specjalne firmy i odbierają te odpady- wyjaśnia Karolina Głogowska z MZK.

- Mieszkańcy przynoszą ogromne ilości baterii. Mamy też sporo dużych elektrogratów, co nas trochę zaskoczyło. Jest też sporo średnich elektrogratów, jak zużyte czajniki. Widać, że mieszkańcy po prostu zrobili przegląd sprzętu w domach i wywożą to, co uznali, że jest już niepotrzebne, zepsute- mówi Patrycja Jędruch.

Sukces akcji „Cebulki za odpady” wskazuje na to, że powinna być ona powtórzona w kolejnych latach.

Przewiń do komentarzy

































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =