Pożegnania zawodowe - poręczne porady, które zapobiegną niezręczności
Offboarding to nic innego niż odejście z miejsca pracy. Warto zwrócić uwagę, że obecnie rotacja pracowników jest znacznie większa niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dlatego rozstawanie się z członkami załogi jest stosunkowo częste. Jak zorganizować takie pożegnanie, by przebiegło w miłej atmosferze?
Offboarding – nie warto go lekceważyć
Offboarding, czyli dosłownie opuszczanie pokładu, oznacza odejście pracownika z miejsca zatrudnienia. Powody rezygnacji mogą być różne, lecz rzadko są związane z negatywnymi zjawiskami w obecnej firmie. Ich najczęstszą przyczyną są względy finansowe, czasami przeprowadzka do innego miasta lub chęć rozwoju zawodowego.
Niezależnie jednak od powodu rozstania proces offboardingu nie powinien być lekceważony. Cały czas warto mieć na uwadze, że obecnie rotacja pracowników jest zjawiskiem powszechnym. To oznacza, że osoba, która dziś odchodzi z firmy, być może za jakiś czas do niej wróci. A nawet jeśli tak się nie stanie, z pewnością podzieli się z otoczeniem opinią na temat byłego miejsca pracy.
Właśnie dlatego dobrze jest zadbać o to, by ta opinia była pozytywna. Błędem jest myślenie, że skoro pracownik zdecydował się odejść i nic nie łączy go z firmą, wystarczy mail pożegnalny i zwrot służbowego sprzętu. Takie zachowanie może zostać odebrane jako brak szacunku i z pewnością nie sprawi, że osoba, która żegna się z zespołem, będzie pozytywnie wspominać swoje miejsce pracy.
Offboarding, podobnie jak onboarding, jest wieloetapowy i tak należy go przeprowadzić.
Dobry offboarding, czyli jaki?
Przede wszystkim powinien być on traktowany jako proces, a nie jednorazowe wydarzenie. Offboarding nie ogranicza się przecież do złożenia wypowiedzenia, oddania służbowego sprzętu i zabrania swoich rzeczy z biurka.
Aby rozwiązać stosunek pracy w sposób profesjonalny, a do tego z obustronnym szacunkiem, warto zadbać o to, by znalazły się w nim następujące elementy:
• rozmowa na temat odejścia,• poinformowanie zespołu o decyzji pracownika,
• przekazanie obowiązków,
• exit interview, czyli rozmowa pożegnalna,
• kwestie formalne (zdanie sprzętu, podpisanie dokumentów, odebranie dostępu do danych).
Wszystkie te kroki pozwolą rozstać się w przyjaznej atmosferze i nie będą miały formy „palenia mostów” między firmą a byłym pracownikiem.
Komentarze