Gdzie szukać pracy w sektorze IT i kto może nam pomóc?
Do pracy w IT prowadzą różne ścieżki. Najbardziej utarta i zgodna z tradycją polega na ukończeniu studiów kierunkowych, załapaniu się na staż w firmie, która nas interesuje lub odpowiadaniu na ogłoszenia rekrutacyjne. IT to jednak branża, która żyje innowacjami, również w podejściu do zawodu. Szansę na świetną pracę mają więc także osoby będące samoukami. Bez względu na wybraną drogę, warto wypróbować różne metody poszukiwania zatrudnienia w zawodzie.
Praca w IT – najbardziej poszukiwane zawody
Planując karierę w IT, warto najpierw zorientować się, jakie specjalizacje uważane są za najbardziej przyszłościowe i ciekawe. Od wielu lat najbardziej poszukiwanymi fachowcami na rynku są programiści Java, wciąż rośnie także zapotrzebowanie na osoby posługujące się Pythonem. Warto wiedzieć, że pracodawcy coraz częściej szukają też pracowników znających kilka różnych języków programowania.
Coraz więcej branż poszukuje architektów danych oraz osób specjalizujących się w data science. Praca w IT to także możliwości rozwoju dla tych, którzy nie zajmują się stricte programowaniem. Nie słabnie popyt na project managerów czy UX/UI designerów.
Gdzie szukać pracy w IT – tradycyjne metody
Tradycyjnym sposobem szukania pracy w IT jest oczywiście przeglądanie ofert z ogłoszeniami. Nie warto jednak ograniczać się do ogólnopolskich portali rekrutacyjnych. Istnieje wiele branżowych serwisów, gdzie łatwiej znaleźć sprecyzowane oferty dla poszczególnych specjalności, takich jak np. programista Java, architekt danych, project manager czy dla osób zajmujących się data science. Praca na tych stanowiskach wiąże się z różnymi wymaganiami, a także zakresem odpowiedzialności i widełkami wynagrodzeń. W ogłoszeniach pracodawcy podają także poziom doświadczenia, którego oczekują od kandydata, np. junior, mid lub senior.
Aktywne poszukiwanie pracy w IT
Według powszechnej opinii w branży IT atrakcyjne oferty same spływają do kandydatów. Prawda jest taka, że najwięcej najbardziej interesujących propozycji otrzymują, tak jak wszędzie, najbardziej doświadczeni specjaliści. Juniorzy muszą się już trochę natrudzić, by znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. Dlatego nie powinni poprzestawać na odpowiadaniu na ogłoszenia. Dobrą praktyką jest aktywny udział w spotkaniach branżowych, szkoleniach i konferencjach organizowanych przez największe firmy w branży. W ten sposób można poszerzyć swoją bazę kontaktów, a przede wszystkim dać się zauważyć potencjalnym pracodawcom czy rekruterom.
Czy warto szukać pracy w IT przez agencję?
Pracodawcom często powierzają agencjom takie projekty jak rekrutacje wolumenowe, zatrudnianie menadżerów czy body leasing. Dlatego kandydaci współpracujący z agencją mają większą szansę na wzięcie udziału w takim procesie. W ten sposób poszukuje się różnych fachowców, zarówno „midów” posługujących się Javą, jak i wybitnych specjalistów data science. Praca rekrutera z agencji polega na dotarciu do najlepszych kandydatów i przeprowadzeniu ich przez cały proces rekrutacyjny. Dla kandydata to doskonały sposób na pozyskanie feedbacku i poznanie swoich mocnych i słabych stron.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/kim-jest-data-scientist-wymagania-i-zarobki
Komentarze