Terapia po rozstaniu - czy jest skuteczna i jak ją wybrać?
Jak pokazują badania, rozstanie z partnerem jest uznawane za jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń życiowych. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z tą sytuacją i z trudem powraca do codziennego funkcjonowania. Inni podłamują się i tracą pewność siebie - czasami przejściowo, czasem na dłużej. Pomocna może wówczas okazać się terapia po rozstaniu. Zanim zdecydujesz się na pierwsze spotkanie tego typu, sprawdź, czego spodziewać się po procesie, jak będzie on wyglądał w praktyce i na jakie efekty można liczyć.
1. Terapia po rozstaniu - dla kogo będzie dobrym wyborem?
2. Jak wygląda proces terapeutyczny?
3. Dodatkowe utrudnienia
Podkreślmy w tym miejscu, że terapia po rozstaniu niejedno ma imię. Terapeuci pracują w różnych nurtach i wykorzystują różne metody, dlatego warto zorientować się w tej sprawie wcześniej. Niektóre metody są nakierowane na szybkie i krótkoterminowe działanie, a zadaniem innych jest praca nad bardziej złożonym przepracowaniem przeszłości. Więcej na temat możliwości przeczytasz na rodzinaodnowa.waw.pl/.
Terapia po rozstaniu - dla kogo będzie dobrym wyborem?
W zależności od konkretnej sytuacji, twoich potrzeb oraz preferencji terapeuta może zaproponować pracę indywidualną lub grupową. Obie formy przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które:
• znajdują się w kryzysie spowodowanym rozstaniem,• mają głębokie poczucie straty,
• nie są w stanie ułożyć sobie życia w nowych okolicznościach,
• mają niskie poczucie własnej wartości,
• odczuwają brak motywacji,
• doświadczają stanów depresyjnych,
• nie potrafią zamknąć przeszłości.
Oczywiście, każda sytuacja jest inna, dlatego najważniejsze, by zadać sobie pytanie na temat własnych oczekiwań co do terapii. Jednym zależy na odcięciu się od przeszłości, inni - przeciwnie, chcą przeanalizować przeszłość i znaleźć źródło związkowych niepowodzeń.
Jak wygląda proces terapeutyczny?
Szczegółowy przebieg procesu terapeutycznego jest uzależniony od wielu zmiennych. Zawsze jednak na pierwszym spotkaniu terapeuta bada problem, a później wyjaśnia dalsze podejmowane kroki. Nie zrażaj się, jeśli uznasz, że dany specjalista nie odpowiada ci wizją działania czy charakterem - tak się czasem zdarza.
Terapia najczęściej bazuje na regularnych spotkaniach - indywidualnych lub grupowych - najczęściej odbywających się co tydzień.
Dodatkowe utrudnienia
Zdarza się, że potrzeba terapii po rozstaniu nie wynika wyłącznie z trudności adaptacyjnych, ale jest spowodowana dodatkowymi problemami. Dotyczy to chociażby DDA i DDD - informacje o pracy z nimi znajdziesz na rodzinaodnowa.waw.pl/dda-ddd. Utrudnieniem może być również towarzyszący kryzysowi nawrót depresji.
Komentarze