Stalowowolskie Drzewo. Które najpiękniejsze?
Konkurs na Stalowowolskie Drzewo Roku 2022 rozstrzygnięty.
Przez około 2 tygodnie trwało głosowanie na Facebookowym profilu stowarzyszenia „Nasze Miasto”, które było organizatorem tego konkursu po raz drugi. Był to kolejny etap projektu pn. „Zadrzewienie i zakrzewienie na terenie gminy Stalowa Wola” – etap 2. Do FINAŁU komisja konkursowa zakwalifikowała 8 drzew z gatunków takich jak: dąb szypułkowy, lipa szerokolistna, sosna zwyczajna, świerk, kasztanowiec, topola biała. Osoby, które oddały głos w konkursie mogły wylosować nagrodę publiczności. Łącznie oddano 240 głosów. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków Powiatu Stalowowolskiego przeznaczonych na edukację ekologiczną. Zwyciężył dąb szypułkowy, który zlokalizowany jest przy ul. Poniatowskiego (tzw. świński ryj) sumą głosów 116.
- Jest to około 100- letnie drzewo, które ma ponad 3 metry w obwodzie. Drzewo jest w dobrej kondycji, wymaga jednak drobnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dąb został zgłoszony jako kandydatura na pomnik przyrody w 2021 roku. Jest on zlokalizowany na skraju wsi Pławo, prawdopodobnie przy drodze do nieistniejącej już przeprawy promowej. Drzewo jest istotnym elementem krajobrazu, ale również ważne dla mieszkańców tutejszego osiedla, czy tych, którzy tu mieszkali kiedyś. Obecnie czekamy na decyzję Prezydenta i Rady Miasta, czy drzewo zostanie objęte ochroną pomnikową– komentuje Łukasz Banasik ze stowarzyszenia „Nasze Miasto”.
Podczas głosowania mieszkańcy prowadzili szeroką dyskusję na temat drzew konkursowych, wspominali czasy dzieciństwa.
- Piękny dąb. Pamiętam jak w dzieciństwie dawał dużo cienia. Tyle dobrych i miłych wspomnień ahh…- wspomina pani Małgorzata Tracz, uczestniczka głosowania.
Na drugim miejscu z 66 głosami uplasowała się lipa szerokolistna, zlokalizowana przy ul. Siedlanowskiego. Warto przypomnieć, że również w poprzednim roku drzewo to znalazło się na drugim miejscu (w pierwszej edycji plebiscytu). Drzewo ma pieką, rozłożystą i bujną koroną, skrajnie sięgającą do samej ziemi. Wymaga jednak drobnych zabiegów m.in. zdjęcia posuszu i poprawy po poprzednich zabiegach, które zostały wykonane niedbale. Drzewo jest ważnym elementem krajobrazu, szczególnie dla mieszkańców „Zatorza”.
- W przyszłym roku, w pierwszej połowie czerwca będzie kwitła (co drugi rok kwitnie). Widok ukwieconej korony jest niesamowity. Zapach miodowy roznosi się na całym osiedlu- zachwyca się pani Elżbieta Matysiak, która często odwiedza lipę na „Siedlance”.
Trzecie miejsce na podium przypadło drzewu z gatunku topola biała. Warto podkreślić na wstępie, że na terenie gminy Stalowa Wola rosną topole, które stanowią unikatowe okazy w obrębie ich gatunku, tj. topola biała i czarna. Są one umiejscowione głównie na terenach nadsańskich, gdzie nie kolidują bezpośrednio z aglomeracją miejską i nie stanowią zagrożenia dla uczestników ruchu w ciągach komunikacyjnych. Topola, która zajęła ostatnie miejsce na podium zlokalizowana jest przy schodach, tuż na początku przeprawy mostowej po lewej stronie Sanu. Widać ją już z daleka, często spoglądają na nią działkowicze. Na przedwiośniu zostały wykonane na niej zabiegi pielęgnacyjne.
- Zabiegi, które przeprowadziliśmy polegały na redukcji korony, drzewo było nie do końca wydolne hydraulicznie. Efekt jaki uzyskaliśmy w zamierzeniu, to poprawa hydrauliki drzewa, uzyskanie efektu odmłodzenia korony i poprawa statyki. To zwiększy bezpieczeństwo zarówno samego drzewa, jak i ludzi, którzy przebywają pod jego koroną- mówi dendrolog Ernest Rudnicki.
[p]Komisja konkursowa wyróżniła poza podium czwarte drzewo, tj. dąb szypułkowy, który zlokalizowany jest na ul. Wańkowicza na osiedlu Hutnik. Stowarzyszenie postanowiło, zgodnie z obietnicą, nagrodzić pięć osób, które wzięły udział w głosowaniu. Ich nazwiska stowarzyszenie podało na swoim fanpage, podczas ogłoszenia wyników konkursu.
Uroczyste wręczenie nagród dla osób zgłaszających drzewa do konkursu odbędzie się 17 listopada (czwartek) w Bibliotece Międzyuczelnianej podczas spotkania z okazji 5 rocznicy działalności Grupy „Stalowa Wola Przyroda”, o czym stowarzyszenie będzie informować w najbliższym czasie na swoim profilu. Patronat nad tegorocznym konkursem objął portal StaloweMiasto.pl.
Komentarze