Kolej na Fabryczne, czyli jak pociąg zaczarował otoczenie

Image

Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej Spectrum, wraz z mieszkańcami Osiedla Fabrycznego, zrealizowali kolejną inicjatywę, której efektem jest zmiana zdewastowanej przestrzeni, znajdującej się w okolicy torów kolejowych przy ul. 1 Sierpnia 24 w Stalowej Woli. Teren ten dotychczas był regularnie zaśmiecany i zanieczyszczany.

Zmiany tej części Osiedla Febrycznego rozpoczęły się w 2019 roku, kiedy to mieszkańcy bloku przy ul. 1 Sierpnia 22, we współpracy z Zespołem ds. organizowania społeczności lokalnej, funkcjonującym w ramach Miejskiego Ośrodka Społecznego i Stowarzyszenia Spectrum, zrealizowali dwa projekty: „Motylowa przestrzeń” i „Muralove miasto”. Na zdewastowanej przestrzeni wokół bloku powstały ogródki z kwiatami, krzewami przyjaznymi dla owadów, domki dla motyli, na zniszczonych ścianach garażu powstało graffiti. Miejsce to z roku na rok pięknieje, a mieszkańcy wskazali kolejny sąsiadujący z ich blokiem teren wymagający zmiany.

W tym roku udało się zrealizować kolejne przedsięwzięcie „Kolej na Fabryczne”, dzięki któremu teren wzdłuż torów zyskał nowy blask.

- Wszystko zaczęło się od spotkań konsultacyjnych, kiedy to z mieszkańcami i przedstawicielami różnych instytucji został wspólnie wypracowany projekt tego terenu jak i muralu, który zdobi ściany garaży czy ogrodzenia- mówi Agnieszka Chruściel, organizator społeczności lokalnej, koordynator projektu.

W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci i rodziców.

- Dzięki uprzejmości członków Rozwadowskiego Towarzystwa Miłośników Kolei dzieci zwiedzały zabytkową lokomotywę, która stoi na stacji w Rozwadowie, odbyła się lekcja muzealna „Kolejna kolej”, spotkanie ze strażnikami ze Straży Ochrony Kolei i pracownikami PKP, podczas którego dzieci podziwiały ogromną makietę z kolejką i rozmawiały o bezpiecznych przejściach i przejazdach kolejowych- mówi Ewelina Małek, organizator społeczności lokalnej.

Z otoczenia w okolicy torów kolejowych przy ul. 1 Sierpnia 24 zniknęły stare płyty betonowe, a teren został wyrównany. Ściana sąsiedniego garażu i ogrodzenia zyskała mural nawiązujący tematyką do kolei. Pojawił się także drewniany pociąg z wagonikami, w których „zamieszkały” kwiaty. Posadzono także różnego rodzaju rośliny. Całość będzie uzupełniała trawa.

- Dzieciaki z klubu „Wesoła gromadka”, jak i ich rodzice zaangażowali się w prace poprzez posadzenie 50 żurawek oraz innych roślin, które rosną z tyłu. Przy działaniach rewitalizacyjnych zastosowaliśmy rozwiązania ekologiczne poprzez zamontowanie zbiornika na deszczówkę, z którego woda będzie wykorzystywana do podlewania tego uroczego ogródeczka- mówi Agnieszka Chruściel, organizator społeczności lokalnej, koordynator.

Przewiń do komentarzy















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =