Dlaczego warto pić kawę kraftową prosto z palarni?

Materiał zewnętrzny Image

Pysznej kawy należy szukać w palarni, bo najlepiej smakują napoje przygotowane ze świeżo wypalanych ziaren. Małe gospodarstwa uprawiające plantacje na dużych wysokościach stawiają przede wszystkim na jakość. Warto zapłacić więcej pieniędzy w celu otrzymania kawy kraftowej. Produkty rzemieślnicze powstały na bazie sprawdzonych, tradycyjnych receptur, idealne rozwiązanie dla każdego smakosza kawy.


Czym wyróżnia się dobra kawa rzemieślnicza?

Kawy kraftowej na próżno szukać w popularny w dyskontach. Produkty rzemieślnicze powstają w lokalnych, niewielkich manufakturach jak choćby Fratelli Caffee. Ich ilość jest ograniczona, najczęściej wytwarzane są ręcznie, bez stosowania środków chemicznych i nowoczesnych maszyn. W ten sposób możliwe staje się wydobycie wszystkich cennych substancji ukrytych w ziarnach. Ręczna uprawa kawowca jest procesem długotrwałym i żmudnym, ale efekty zachwycają. Plantacje znajdują się na wysoko położonych terenach górskich. Owoce mogą powoli dojrzewać w odpowiednich warunkach, temperatura i poziom wilgotności powietrza mają ogromny wpływ na walory smakowe i zapachowe produktu końcowego, podobnie jak jakość gleby i sposób palenia.

Na kawę rzemieślniczą składają się ręcznie zbierane ziarna, starannie wyselekcjonowane, pozbawione defektów. Po wysuszeniu i poddaniu wstępnej obróbce surowe trafiają do palarni, czyli z pominięciem pośredników. Kupujący mogą wobec tego cieszyć się świeżym surowcem, który zawiera wszystkie cenne substancje. Jak wiadomo, długotrwałe przechowywanie ma niekorzystny wpływ na walory smakowe i zapachowe kawy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie jej w niewielkich ilościach i zużywanie na bieżąco. Ziarna zmielone tuż przed zakażeniem to idealne recepta na pyszną kawę. W produktach rzemieślniczych można wyczuć wyraźnie różne nuty, przykładowo orzechowe i czekoladowe. Kawę z palarni można kupić na stronie dostępnej pod linkiem https://fratellicaffee.pl/, podobnie jak wysokiej klasy herbatę, zioła, czy słodycze rzemieślnicze.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =