Prognozy cen materiałów budowlanych – co wiemy?

Materiał zewnętrzny Image

Zmieniające się ceny materiałów budowlanych stanowią jedno z największych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się branża. Wojna na Ukrainie wprowadziła do niej jeszcze więcej niepewności między innymi ze względu na przerwanie łańcucha dostaw. Latem po raz pierwszy od dwóch lat zaobserwowaliśmy stabilizację cen materiałów budowlanych. Jak wyglądają prognozy na przyszłość?

Dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych od 2021 roku

Materiały budowlane drożały nieprzerwanie od 2021 roku. Szczególnie silne wzrosty nastąpiły latem 2021 roku. Niestety wzrosty sięgające kilkudziesięciu procent znacznie przekraczają ogólny poziom inflacji. Zjawisko dotyczyło szczególnie materiałów termoizolacyjnych, takich jak styropian i wełna mineralna, ale również płyt OSB. Ponadto mocno drożały wszystkie materiały wykonywane z drewna, aluminium, stali i pochodnych ropy naftowej.

W roku 2022 zjawisko utrzymało się, choć tempo wzrostu cen nieco wyhamowało. Głównym zagrożeniem dla branży budowlanej było przerwanie łańcucha dostaw. Wystarczy wspomnieć, że szczególnie stal trafia na polski rynek głównie z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Ceny materiałów budowlanych przestały rosnąć

Lipiec i sierpień 2022 roku okazały się bardziej optymistyczne dla branży budowlanej. Po raz pierwszy od wielu miesięcy ceny materiałów budowlanych przestały rosnąć. W sierpniu 2022 roku wzrost cen w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej wyniósł średnio 25%, jednak w porównaniu z poprzednimi miesiącami ceny w poszczególnych grupach towarowych praktycznie się nie zmieniły. Co ciekawe, cena wspomnianych już płyt OSB spadła w porównaniu z sierpniem 2021 roku o 24%.

Prognozy na przyszłość

Optymistyczne dane z lata każą przypuszczać, że wiele wstrzymanych inwestycji czeka wznowienie. Być może podaż nowych mieszkań we Wrocławiu i innych polskich miastach niebawem wzrośnie, co pozwoli wyhamować wzrost cen. Wiele zależy od kosztów materiałów budowlanych w przyszłym roku.

Zdaniem ekspertów Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ceny materiałów budowlanych mogą jednak nadal rosnąć. Jako przyczyny tych zjawisk upatruje się potencjalnie drożejących ropy naftowej, miedzi, aluminium i rudy żelaza, a tym samym przewodów elektrycznych, wyrobów stalowych czy asfaltu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =