Czy będzie więcej kontroli na przejściach dla pieszych?
W ostatnim czasie doszło do kilku wypadków z udziałem rowerzystów. Te zdarzenia drogowe prawdopodobnie by się nie wydarzyły gdyby osoby, które zostały w nich ranne, potrącone lub poniosły śmierć na miejscu, postępowały zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przeprowadziły rower przez pasy, a nie wtargnęły na jezdnię wprost pod koła samochodów. Czy wobec nagminnego łamania przepisów przez rowerzystów policja powinna częściej prowadzić kontrole?
W sprawie potrąceń, do których doszło na przejściach dla pieszych przy ul. KEN w Stalowej Woli, napisał do Powiatowej Komendy Policji radny Dariusz Przytuła. W swoim piśmie pytał o to, jakie kroki podejmie policja aby nie dochodziło do kolejnych zdarzeń z udziałem rowerzystów.
Nigdy nie widziałem kontroli Policji na przejściach np. koło PKS czy bliżej sklepu Społem (ul. Okulickiego), gdzie bez zastanowienia rowerzyści przejeżdżają przez pasy nagle skręcając ze ścieżki rowerowej, gdzie kierowca nie ma szans zahamować. Wiem coś o tym, ponieważ mieszkam na ulicy Okulickiego i prawie codziennie jeżdżę tą ulicą- pisze Dariusz Przytuła.
Radny skierował do KPP kilka pytań dotyczących liczby: wykonanych kontroli na przejściach dla pieszych, rowerzystów ukaranych mandatami za przejazdy na przejściach bez drogi rowerowej, wykonywanych pieszych patroli na terenie miasta.
W odpowiedzi, którą uzyskał czytamy, że na terenie powiatu stalowowolskiego oraz miasta prowadzone są działania krajowe, wojewódzkie, jak również lokalne, które mają na celu ujawnienie wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym. Dotyczą one zarówno kierujących pojazdami, jak również niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. pieszych i rowerzystów.
Odnosząc się do kwestii działań związanych bezpośrednio z wymienionym przez Pana przypadkami, dokonano komisyjnej kontroli przejścia dla pieszych na ul. KEN z udziałem przedstawiciela Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, z której sporządzony został protokół. Uwagi zostały przekazane do w/w Zarządu, celem podjęcia decyzji o zmianie istniejącej organizacji ruchu w tym miejscu. Zarządca zlecił dokonanie dodatkowych pomiarów natężenia ruchu w tym miejscu, które to badania mają być zakończone do 30 września 2022 roku- czytamy w piśmie pod którym podpisał się asp. szt. Robert Kotwica.
Z pisma dowiadujemy się także, że w zakresie służby patrolowej na terenie powiatu stalowowolskiego od 1 stycznia skierowano do służby łącznie 2596 policjantów, co stanowi 5192 patrole, w tym 362 piesze, co średnio daje 22 patrole na dobę.
Jeżeli chodzi o ilość kontroli na przejściach dla pieszych informuję, że w tym zakresie statystyka jest prowadzona od stycznia 2021 roku bez rozgraniczenia na ilość mandatów karnych jakie zostały nałożone za popełnienie wykroczenia przez rowerzystów. Szacunkowo policjanci od stycznia 2021 roku ujawnili łącznie blisko 1400 wykorzeń popełnionych przez rowerzystów, wobec których zastosowano środki przewidziane prawem. 236 przypadków ujawnionych przez policjantów dotyczyło rowerzystów, którzy przejeżdżali wzdłuż przejścia dla pieszych, gdzie nie było przejazdu dla rowerów- czytamy w piśmie z KPP.
Komentarze