Dzieci nie interesują się losem starszych rodziców - co zrobić?
Rodzice opiekują się nami od urodzin przez wiele kolejnych lat. Wydaje się więc naturalne, że na starość to dzieci powinny pomóc swoim ojcom i matkom. Niestety rzeczywistość bywa dużo bardziej bolesna. Wiele jest jednak przykładów z życia wziętych, gdy rodzice w podeszłym wieku pozostają bez wsparcia swoich dzieci. Czasami wnuki przejmują opiekę nad babcią czy dziadkiem, jednak zgodnie z zasadami życia społecznego pierwsi w kolejności do opieki są synowie i córki osoby starszej i schorowanej. Jak wygląda ten temat w świetle prawa? Czy można zmusić dzieci do opieki nad matką?
Alimenty na rzecz seniora
Niestety często bywa tak, że babcia czy dziadek nie mają wystarczających środków utrzymania. Zwykle niewysokie w naszym kraju emerytury nie starczają na opłacenie rachunków, żywność czy konieczne leki. Jak wiadomo, osoby w podeszłym wieku często cierpią na różne schorzenia, co wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na wizyty u lekarzy i zakupów w aptece. Portfel seniora często nie może udźwignąć takich kosztów.
Gdy zatem matce (czy ojcu) brakuje pieniędzy na godne życie, może osobiście lub przez pełnomocnika domagać się od swoich dzieci alimentów na siebie. Na mocy art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania (czyli obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Jak z tego wynika, pierwszymi zobowiązanymi do płacenia alimentów na rodziców są właśnie dzieci.
Należy jednak pamiętać, że uprawnienie do otrzymywania świadczenia alimentacyjnego ma osoba znajdująca się w niedostatku. Dotyczy to sytuacji, gdy babcia czy dziadek nie mogą zapewnić sobie godnego życia i potrzebnej opieki, korzystając wyłącznie z własnych dochodów. Każde dziecko potrzebującego rodzica będzie odpowiedzialne na wsparcie finansowe zgodnie z własnymi możliwościami zarobkowymi i majątkowymi. W toku odpowiedniego postępowania o alimenty sąd ma obowiązek ustalić, jakie są usprawiedliwione potrzeby rodzica, a także możliwości finansowe dzieci. Na podstawie tych ustaleń zasądzone zostaną środki od osoby, wobec której matka (czy ojciec) wystąpiła o alimenty.
Przeczytaj też: Jak zmusić dzieci do opieki nad matką?
Niedostatek matki
Jak już zostało określone, aby rodzic mógł starać się o alimenty od pełnoletnich dzieci, musi wystąpić po jego stronie stan niedostatku. Poza tym dzieci muszą mieć realną możliwość finansową do poniesienia obowiązku wsparcia finansowego dla swojego rodzica. Należy więc wykazać zarówno wspomniany stan niedostatku, jak i możliwości zarobkowe dziecka.
Niedostatek określany jest w orzecznictwie jako brak możliwości zaspokojenia własnymi siłami i z własnych środków swoich usprawiedliwionych potrzeb. Niestety nieraz taka sytuacja życiowa spotyka seniorów, którzy pobierają niewielkie emerytury, są starsi i schorowani. Jeśli rodzina ignoruje ich problemy, szybko może dość do niedostatku.
Oczywiście obowiązek alimentacyjny dziecka nie może być zbyt dotkliwy. Nie jest możliwa sytuacja, w której syn czy córka sami popadną w niedostatek z racji pomocy swojemu rodzicowi. We wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek – dlatego o tych kwestiach rozstrzyga sąd.
Pozew o alimenty
Aby starać się o prawomocne orzeczenie alimentów, należy wnieść odpowiedni pozew. Matka czy ojciec mogą zrobić to samodzielnie lub przez pełnomocnika. Tym ostatnim może być prawnik, ale także osoba z rodziny. Gdy zatem senior lub seniorka mają kłopoty z samodzielnym podjęciem działań, powinni poszukać wsparcia w osobie pełnomocnika.
Źródło: Pozew-o-alimenty.pl
Komentarze