Czy coś się zmieni w Charzewickim Parku?
Lubimy spacery po parku w Charzewicach. Mieszkańcy, nie tylko Stalowej Woli, chętnie odwiedzają to miejsce, bo pełne jest zieleni, ciszy, a powiew historii dodatkowo czyni go wyjątkowym.
Jeden z Czytelników napisał do nas zaniepokojony stanem budynków znajdujących się w Parku Charzewickim. Chodzi o ewentualne remonty, które pozwoliłyby doprowadzić stare budowle do stanu sprzed degradacji. Zapadający się dach przepuszcza deszcze, woda leje się do środka dokonując zniszczeń. Remontu wymagają również parkowe alejki. Zaraz po przekroczeniu bramy parku widać wiele ubytków w nawierzchni. Czy miasto planuje jakieś prace naprawcze? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do magistratu.
- Obecnie trwają rozmowy z konserwatorem zabytków i poszukiwane są środki zewnętrzne na remont budynków i alejek w parku. Na tę chwilę nie jest realizowany projekt, który obejmowałby Park w Charzewicach. W obecnej perspektywie 2021- 2027 planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie na zagospodarowanie parku- usłyszeliśmy.
W bieżącym budżecie miasta nie zabezpieczono żadnych środków na ten cel. Nic więc się w najbliższym czasie nie zmieni, ale jak nas poinformowano, czynione są starania o przeniesienie niewykorzystanych środków na dotacjach celowych na ochronę zabytków. I to jest dobra wiadomość, bo jeśli się to uda, zlecone zostanie wykonanie dokumentacji projektowej drogi dojazdowej, a to już by było coś.
- Warto zaznaczyć, że w ramach projektu „Rozwój terenów zielonych w Gminie Stalowa Wola” realizowanego w latach 2018- 2019 przeprowadzono szereg zabiegów porządkowych i arborystycznych, a także oczyszczających park z konarów, suchych gałęzi wraz z oczyszczeniem runa. Tym samym wykonano pierwszy etap rewitalizacji drzewostanu. Zrealizowane prace niewątpliwie przyczyniły się do poprawienia bezpieczeństwa osób odwiedzających park, a także do zachowania stanu zdrowotnego cennej szaty roślinnej- informuje magistrat.
Trzeba pamiętać, że remonty w miejscach określonych jako zabytek, to nie są remonty takie same jak w innych częściach miasta. Wykonywać je muszą specjaliści, a każdy fragment prac musi być zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Nietrudno się domyśleć, że tego typu zadania są bardzo trudne, jeśli chodzi o planowanie, wykonanie, ale również niezwykle kosztowne.
Komentarze