Maluchy będą dwujęzyczne

Image

Aż 625 przedszkolaków z placówek całego Podkarpacia rozpoczyna pilotażowy program dwujęzyczności dla najmłodszych. Trwa właśnie przekazywanie przedszkolom materiałów dydaktycznych. Dziś trafiły one do Przemyśla i Lubaczowa, mają je już także Stalowa Wola, Nisko i Tarnobrzeg. Przed końcem wakacji dostaną je pedagodzy we wszystkich 25 placówkach objętych projektem, który finansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego.

Z materiałami i pomocami dydaktycznymi do przemyskiego Przedszkola nr 3 pojechała członek zarządu województwa Anna Huk. Wicemarszałek była także gościem podopiecznych Przedszkola nr 12 im. 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Dzisiejszy świat wymaga od nas, aby tym naszym najmłodszym skarbom w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości dać kompetencje, które pomogą im w przyszłości. Dwujęzyczność lub wielojęzyczność dla dzieci to potencjał, który z pewnością zaprocentuje. Właśnie dlatego Samorząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o przygotowaniu i wdrożeniu programu pilotażowego, dzięki któremu chcemy wychowywać do dwujęzyczności dzieci uczęszczające do przedszkoli na Podkarpaciu. Zaprosiliśmy do współpracy w realizacji programu władze miast prowadzących przedszkola publiczne z całego regionu – mówi członek zarządu województwa Anna Huk o inicjatywie.

Wicemarszałek Huk przedszkolacy przyjęli gościnnie i z zainteresowaniem. Były występy, rozmowy i ciekawość tego, jak ma wyglądać nauka w pilotażowym dwujęzycznym systemie.

W programie realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego bierze udział 25 przedszkoli z 22 miejscowości w regionie. W każdej z placówek jedna grupa objęta będzie programem dwujęzyczności.

Chcemy, aby w projekcie uczestniczyły dzieci 3-4-letnie, bo im najłatwiej będzie potraktować język angielski jako naturalną część ich codziennego świata – zaznacza wicemarszałek Anna Huk.

Program realizowany będzie w roku szkolnym 2022/2023. Jest on finansowany z budżetu województwa. Pilotażowy charakter programu ma pomóc wypracować najlepsze rozwiązania, które będą mogły zostać w kolejnych latach upowszechnione w całym województwie. 25 przedszkoli, które teraz weszły do projektu będzie pełnić rolę modelowych placówek w kontekście wychowania dzieci w dwujęzyczności z językiem angielskim. W każdej placówce wsparciem w ramach pilotażu zostaje objęty jeden oddział.

Samorząd województwa podkarpackiego zakupił i nieodpłatnie przekazuje organowi prowadzącemu przedszkole licencje dostępu do programu wychowania do dwujęzyczności z językiem angielskim oraz wspomagające pomoce dydaktyczne. Wartość wsparcia dla jednego przedszkola wynosi 5 100 zł. Budżet województwa za pilotażowy program zapłaci 150 tysięcy złotych.

W ramach projektu przedszkola otrzymają pełne wsparcie merytoryczne i metodyczne, m.in. szkolenia kadry dotyczące programu wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach dla co najmniej dwóch nauczycieli z danej placówki oraz dla przedstawiciela kadry zarządzającej danego przedszkola. Będą także bezpłatne szkolenia dotyczące programu dla członków rady pedagogicznej i rodziców dzieci.

Wnioski z realizacji programu posłużą do zaplanowania podobnych działań w kolejnych latach na większą skalę, na terenie całego regionu, w ramach projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Program wpisuje się w wyzwania zdefiniowane w Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030, związane z zapewnieniem i utrzymaniem wysokiej jakości edukacji i dostępności usług edukacyjnych w regionie, w szczególności w zakresie wspierania nauki języków obcych na wszystkich etapach edukacji.

Program jest realizowany przez Departament Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy zaangażowaniu Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie i Bibliotek Pedagogicznych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =