Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy rozstrzygnięty

Image

W Powiatowym Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy brało udział 18 wieńców wykonanych przez grupy wieńcowe z terenu Powiatu Niżańskiego.

Przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją Dożynek jest wicie Wieńca. Podtrzymywanie tego zwyczaju w Powiecie Niżańskim jest cały czas kultywowane i przekazywane młodszym pokoleniom.

Według tradycji, wieniec dożynkowy stanowi zwieńczenie całorocznej pracy rolnika. Jest wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony jak również stanowi prośbę, by nigdy nikomu nie brakowało chleba. Wicie wieńca miało również symbolizować ciągłość wegetacji i urodzaju.

, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej.

Wszystkie grupy wieńcowe, z wykonanymi przez siebie wieńcami, obchody tegorocznego Święta Plonów rozpoczęły od uczestnictwa we Mszy Świętej Dziękczynnej, która odbyła się 21 sierpnia br. w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku. Wszystkie Gminy Powiatu Niżańskiego, reprezentowały:

• z Gminy Harasiuki: Koło Gospodyń Wiejskich w Hucisku (wieniec nr 2) i Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakowie (wieniec nr 1),

• z Gminy Jarocin: Koło Gospodyń Wiejskich w Golcach (wieniec nr 3) i Koło Gospodyń Wiejskich w Domostawie (wieniec nr 4),

• z Gminy Jeżowe: Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sójkowa „Sójkowanie” (wieniec nr 6), Koło Gospodyń Wiejskich „Zalesianki” (wieniec nr 7), Stowarzyszenie „Kobiety z Pasją” (wieniec nr 8), Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w Nowym Narcie (wieniec nr 5) i Sołectwo Sibigi (wieniec nr 9).

• z Gminy Krzeszów: Koło Gospodyń Wiejskich w Krzeszowie (wieniec nr 11) i Koło Gospodyń Wiejskich w Koziarni (wieniec nr 10),

• z Gminy i Miasta Nisko: Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Koniczynki” w Kończycach (wieniec nr 17), Koło Gospodyń Wiejskich „Nowosielczanki” w Nowosielcu (wieniec nr 18) i Koło Gospodyń Wiejskich „Wolina” (wieniec nr 16),

• z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem: Koło Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” (wieniec nr 12) i Koło Gospodyń Wiejskich w Kopkach (wieniec nr 13),

• z Gminy i Miasta Ulanów: Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Tanewskiej z mieszkańcami ul. Zadąbrowa, Zagóra i Krzeszowska (wieniec nr 14) i Sołectwo Dąbrowica (wieniec nr 15).

Komisja Powiatowego Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy w składzie: Małgorzata Kawa – pracownik Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nisku, Paulina Kara – Nauczyciel w PSP Nr 1 w Nisku, Tomasz Żbik – nauczyciel PSP Nr 1 w Nisku i Elżbieta Tomczak – pracownik Starostwa Powiatowego w Nisku, za najpiękniejszy wieniec dożynkowy, uznała dzieło grupy wieńcowej z Gminy Jarocin – Koło Gospodyń Wiejskich w Golcach. Drugie miejsce zajęła grupa wieńcowa z Gminy Krzeszów – Koło Gospodyń Wiejskich w Koziarni. Trzecie miejsce przypadło Gminie i Miasto Rudnik nad Sanem, którą reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kopkach.

„Nagroda publiczności” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na najpiękniejszy wieniec mógł zagłosować każdy. Łącznie oddano 403 ważne głosy. Zwycięzcą konkursu i zdobywcą Pucharu Publiczności został wieniec wykonany przez grupę wieńcową Koła Gospodyń Wiejskich w Kopkach z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.

Nagrodę dla zdobywcy „Nagrody Publiczności” ufundował Powiat Niżański. Starosta Niżański Robert Bednarz wręczył symboliczny Puchar oraz bon podarunkowy na kwotę 300 zł.

Wszystkie grupy zapraszamy serdecznie do zaprezentowania swoich wieńców podczas Dożynek Województwa Podkarpackiego, które odbędą się w niedzielę 28 sierpnia 2022 r. w Osobnicy, w Gminie Jasło.

- Cieszymy się, że tradycja wicia wieńca dożynkowego na terenie Powiatu Niżańskiego jest wciąż kultywowana. Z roku na rok widoczne jest ogromne zaangażowanie mieszkańców Powiatu, a kreatywność i pomysłowość corocznie zachwyca oglądających – mówi Starosta Niżański Robert Bednarz.

Przewiń do komentarzy


























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =