Czy w Parku Miejskim powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe?
Na przestrzeni lat w Parku Miejskim zaszło wiele zmian. Powstał m.in. ciek wodny z deptakiem, wodny plac zabaw i park linowy. Choć miejsce to stale się zmienia, to w dalszym ciągu część chodników prowadzących to tych atrakcji jest w opłakanym stanie. Stary, popękany, asfaltowy ciąg dla pieszych to nie jest to, co mieszkańcy chcieliby tam widzieć.
Jeśli chodzi o ciągi piesze w Parku Miejskim, można powiedzieć, że w tym temacie wciąż coś się dzieje. Poszczególne chodniki wymieniane są sukcesywnie fragment po fragmencie. W tym roku został wyremontowany np. duży odcinek ciągu w części parku znajdującej się nieopodal ul. ks. J. Skoczyńskiego. Z pytaniem czy w tym roku zostaną jeszcze wymienione inne chodniki, te pozostające w najgorszym stanie, zwrócił się do prezydenta radny Dariusz Przytuła.
- Mieszkańcy korzystający z Parku Miejskiego są zadowoleni z wyremontowanych alei między drzewami, ale zgłaszają mi, aby wyremontować pozostałe aleje, na których w nocy można stracić zdrowie. Ponadto ponownie po raz 10-ty zgłaszam wykonanie ścieżki rowerowej wzdłuż torów, co pozwoli na przeniesienie ruchu rowerowego, zwłaszcza w okolicach Parku wodnego, na drugą stronę- pisze w interpelacji radny Przytuła.
Z pisma, pod którym podpisał się sekretarz miasta można się dowiedzieć, że wnioskowane do remontu ścieżki przebiegają w znacznym zbliżeniu do rosnących w parku drzew. Technologia budowy ścieżek wymaga wykonania wykopów na głębokości około 40 cm. Prace te mogą spowodować zniszczenie korzeni drzew. Obecnie prowadzona jest ocena dendrologiczna drzew w parku, w trakcie tej oceny zostanie również uwzględniona możliwość lokalizacji ścieżek w obecnym przebiegu, bądź też zostanie określona konieczność ich przesunięcia lub zastosowania innego rodzaju nawierzchni. Do tego czasu zostaną wykonane prowizoryczne naprawy drobnym kruszywem.
W obecnym czasie prowadzone jest przygotowanie materiałów do wniosku o udzielenie dofinansowania na rozbudowę systemu ścieżek rowerowych na terenie miasta. Przewidywany termin ogłoszenia naboru określono na I kwartał 2023 roku. Mając na uwadze powyższe oraz zgłaszane przez część Radnych Rady Miejskiej, w tym także Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, wnioski dotyczące wdrożenia oszczędności w realizacji budżetu wykonanie tej ścieżki w układzie z dofinansowaniem zewnętrznym pozwoli na spełnienie tego postulatu i zaoszczędzenie znacznych środków w budżecie miasta. Orientacyjny koszt wykonania tej ścieżki wynosi około 500.000,00 zł- czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
Dariusz Przytuła odniósł się do odpowiedzi, którą uzyskał z magistratu. Sprawa naprawy lub wymiany chodnika jest pilna, ponieważ, zwłaszcza wieczorami, gdy widoczność jest słabsza, na tej ścieżce dochodzi do groźnych sytuacji. Jak zgłaszają mieszkańcy, niejeden tam skręcił nogę lub się wywrócił doznając obrażeń. Radny sugeruje, że należałoby albo oznakować miejsce, albo zdjąć nawierzchnię w miejscach newralgicznych (wybrzuszenia), zwłaszcza, że akurat tam brakuje oświetlenia. Jak mówi radny, to też przemawia za jak najszybszym zajęciem się problemu.
Póki co, uważajcie na siebie przechodząc przez park!
Komentarze