Jak radzić sobie z kleszczami w ogrodzie
Ostatnio bardzo dużo słyszymy o zagrożeniach spowodowanych przez ukąszenie kleszcza. Chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie zetknęła się z pojęciem borelioza, albo zapalenie mózgu. Faktycznie te niepozorne, małe pajęczaki czasami stają się sprawcami tych groźnych chorób, które mogą przyczynić się do zaburzeń układu nerwowego, krwionośnego, bólu stawów, a w najgorszym przypadku nawet śmierci. Nic więc dziwnego w tym, że staramy się przed nimi chronić w rozmaity sposób. Pragniemy, aby otoczenie naszego domu było zawsze bezpieczne dla rodziny, a zwłaszcza dzieci.
Gdzie żerują kleszcze?
Zazwyczaj kleszcze można spotkać w wysokich zaroślach, trawach, paprociach, w lasach iglastych oraz liściastych. Uwielbiają miejsca delikatnie wilgotne, więc z chęcią gnieżdżą się w okolicy oczek wodnych oraz stawów. Ze względu na łatwość rozmnażania, bez problemu ze swojego naturalnego środowiska przeniosły się do przydomowych ogrodów, gdzie rozpanoszyły się na dobre. Niestety można znaleźć je prawie wszędzie. Występują między innymi na krzewach, krzakach, kwiatach, drzewach, a nawet w przyciętym trawniku. Wobec tej "pajęczej inwazji" od razu nasuwa się pytanie, czy jesteśmy całkiem bezbronni? Czy możemy jakoś zahamować rozwój tego pasożyta i ograniczyć ryzyko ukąszenia?
Naturalne metody walki z kleszczami w ogrodzie
Wieloletnie doświadczenie ogrodników pozwoliło zaobserwować, że niektóre rośliny w sposób naturalny wypierają kleszcze z ogrodu. Zawierają specjalne substancje i olejki eteryczne, które są dla nich niszczące lub drażniące. Bezkonkurencyjne działanie wykazuje lawenda, rozmaryn, kocimiętka, czy złocień dalmatyński. Faktycznie posiadają one specyficzny zapach, który z reguły podoba się człowiekowi, a odstrasza pajęczaki i komary. Warto wspomnieć również o właściwościach orzecha włoskiego, do którego również pasożyty nie chcą się zbliżać.
Gotowe preparaty na kleszcze
Dla osób, które nie mają większego doświadczenia w aranżacji ogrodu, a chciałyby jak najszybciej pozbyć się intruza z posesji, dostępne są specjalne środki https://www.target.com.pl/produkty/target-na-kleszcze, które pozwalają zlikwidować problem. Są one bezpieczne dla środowiska, ludzi oraz zwierząt, ponieważ w 100% wyprodukowane są na bazie składników naturalnych, np. oleju rydzowego. Aplikacja może się odbywać zarówno za pomocą opryskiwaczy ręcznych, jak i ciśnieniowych. Substancją powinny być pokryte wszystkie krzewy, zagajniki, kwiaty, trawy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na miejsca newralgiczne, jak końcówki liści, z których kleszcze często przechodzą na nosiciela. Badania potwierdzają skuteczność działania preparatu i wykazują, że w ciągu 48 h od aplikacji ginie 100% populacji pajęczaka.
Zdrowy rozsądek ponad wszystko.
Pomimo wynalezienia skutecznych środków, które ograniczają lub likwidują rozwój kleszczy, tak naprawdę nigdy nie jesteśmy całkiem bezpieczni w ogrodzie. Do tej pory nie wymyślono bariery, która chroniłaby w 100%. Dlatego wychodząc na dwór, zawsze należy pamiętać o skropleniu ciała specjalnym płynem lub sprayem odstraszającym, a po powrocie do domu dokładnym oglądnięciem skóry i odzieży wierzchniej. Zawsze istnieje szansa, że zdążymy zauważyć pasożyta zanim dojdzie do ukąszenia i zdejmiemy go. Natomiast, jeżeli intruz wgryzł się ciało, to zawsze lepiej jeżeli zostanie natychmiastowo usunięty. Szybka reakcja zmniejsza ryzyko infekcji. Zawsze w okresie letnim należy zachować szczególną ostrożność i obserwować własne ciało na wypadek ukąszenia. Pomimo zastosowanych środków owadobójczych, należy trzymać się zasady ograniczonego zaufania.
Komentarze