Czy za wypadek w miejscu publicznym przysługuje odszkodowanie w UK?
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych, z których na co dzień korzysta masa ludzi, jest obowiązkiem lokalnych władz lub prywatnych właścicieli. Jednak zagrożenia bezpieczeństwa to nie tylko śliska czy nierówna nawierzchnia, dziury na drodze czy niestabilne rusztowania. Ludzie wokół mogą lekkomyślnie pozostawiać różne przedmioty na drodze czy niszczyć urządzenia, ławki. Kto odpowiada za wypadki w takich sytuacjach? Jak wygląda procedura odszkodowawcza?
Wypadki w miejscach publicznych a odszkodowanie
Do najczęstszych wypadków w miejscach publicznych należą potknięcia, poślizgnięcia się i upadki z tym związane. Mogą one mieć różne skutki, czasem ujawniające się dopiero po czasie. Wypadek w miejscu publicznym to również spadnięcie ze schodów, uderzenie spadającymi z powodu nieodpowiedniego zabezpieczenia przedmiotami, ale też urazy wynikające z wadliwego sprzętu na siłowniach, placach zabaw, awarie ruchomych schodów czy drzwi.
Miejsca publiczne to nie tylko parki i ulice, ale też sklepy, galerie handlowe, parkingi, siłownie, baseny, restauracje czy hotele. Niedostateczne oświetlenie ulic czy chodników, niezabezpieczone okablowanie czy wadliwa instalacja gazowa lub elektryczna, niezabezpieczone studzienki to okoliczności, które mogą przyczynić się do wypadków tragicznych w skutkach. Odszkodowanie poszkodowanym przysługuje z ubezpieczenia, które obowiązkowo posiadać powinien każdy właściciel publicznej przestrzeni. Jakie kroki należy podjąć po wypadku w miejscu publicznym w UK?
Jak postępować po wypadku w miejscu publicznym?
W zależności od powagi zdarzenia należy albo wezwać na miejsce karetkę pogotowia, która sporządzi raport ze stanu zdrowia poszkodowanego i okoliczności, albo samemu zgłosić się do lekarza lub szpitala. Medyczna opinia, która wykaże związek przyczynowo- skutkowy między objawami a wypadkiem jest niezbędnym dokumentem w postępowaniu odszkodowawczym. Powinniśmy również zebrać jak najobszerniejszy materiał dowodowy w postaci zdjęć z miejsca zdarzenia, monitoringu, być może pomiarów uszkodzonej nawierzchni. Wypadek należy zgłosić właścicielowi przestrzeni publicznej i dopilnować, by została z tego sporządzona notatka. Należy również zebrać dane wszystkich świadków. Na bieżąco powinniśmy też gromadzić dowody poniesionych w związku z wypadkiem kosztów. Wszystko to będzie przyczyniało się nie tylko do sprawnie przebiegającej procedury odszkodowawczej, ale też będzie wpływało na ostateczną wysokość zadośćuczynienia.
Jeśli napotkamy na jakiekolwiek przeszkody w procesie gromadzenia materiału dowodowego, współpracy ze strony właściciela miejsca zdarzenia czy po prostu nie czujemy się pewnie w obcym kraju, na przykład ze względów językowych, najlepiej skontaktować się z prawnikami zajmującymi się sprawami odszkodowawczym. Kancelarie odszkodowawcze w UK działają na zasadzie no win – no fee, co oznacza, że poszkodowany nie płaci za prowadzenie sprawy, dopóki nie zostanie ona wygrana. W przeciwnym razie ofiara wypadku nie ponosi kosztów.
Dowiesz się więcej na stronie https://insito-odszkodowania.uk/wypadki/wypadki-w-miejscach-publicznych/
Komentarze