Największe trendy w meblach miejskich 2022
Poruszając się na co dzień po miejskiej strefie wspólnej, korzystamy z licznych ławek, podziwiamy innowacyjne rzeźby, czy też kwiaty w kolorowych donicach. To wszystko i wiele innych elementów, to właśnie meble miejskie, pełniące liczne, istotne dla wspólnego funkcjonowania, role. Jakie to role? Jakie są największe trendy w zakresie mebli miejskich?
Poruszając się na co dzień po miejskiej strefie wspólnej, korzystamy z licznych ławek, podziwiamy innowacyjne rzeźby, czy też kwiaty w kolorowych donicach. To wszystko i wiele innych elementów, to właśnie meble miejskie, pełniące liczne, istotne dla wspólnego funkcjonowania, role. Jakie to role? Jakie są największe trendy w zakresie mebli miejskich?
Czym są meble miejskie?
W pierwszej kolejności pomyślisz zapewne o ławkach lub innych rodzajach siedzisk. Jednak na tym lista się nie kończy. Meble miejskie to również kosze na śmieci, znaki drogowe, rzeźby i instalacje, różnego rodzaju dekoracje, a nawet przystanki autobusowe.
Plusem jest fakt, że władze miasta coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma estetyka miejskich mebli. Coraz częściej widzimy dekoracyjne meble miejskie i parklety, eleganckie ławki z palet, pięknie udekorowane kwietniki, nowocześnie zaprojektowane przystanki autobusowe, czy nawet dekoracyjnie wykonane stojaki na rowery. Póki co, jest to domena miejscowości turystycznych, lecz najprawdopodobniej w ciągu kilku lat dekoracyjne meble miejskie mogą stać się standardem.
Z czego wykonywane są meble miejskie?
Najczęściej wykorzystywane materiały obejmują stal nierdzewną i drewno. Stal nierdzewna jest zabezpieczona powłokami odpornymi na korozję, nie wymaga szczególnej konserwacji, a przy zastosowaniu odpowiedniego stopu, można postarać się o wykonanie mebli miejskich, pełniących jednocześnie funkcję atrakcyjnej dekoracji.
Drewno z kolei jest bardzo chętnie wybierane z uwagi na swój ciepły, przytulny charakter. Często widzimy pięknie udekorowane ogródki przy barach, w których można odpocząć na stylowo wykonanej, drewnianej ławce np. ze wspomnianych już palet. Z drewna wykonywane są również kwietniki, obudowy na kosze i wiele innych.
Największe trendy w meblach miejskich
Smart city
Połączenie najnowszych technologii z rozwiązaniami proekologicznymi to idealna odpowiedź na potrzeby społeczeństwa naszych czasów. Coraz bardziej polegamy na wirtualnej komunikacji, chcemy szybko zaplanować np. trasę przejazdu, zarezerwować stolik w restauracji lub nocleg, czy też mieć bezpłatny dostęp do internetu lub móc szybko podładować swój sprzęt. Dlatego też coraz popularniejsze stają się interaktywne rozkłady jazdy, meble miejskie wyposażone w gniazdka elektryczne lub wejścia USB, czy też nawet w panele fotowoltaiczne, by w ekologiczny sposób pozyskiwać energię niezbędną m.in. do zasilania lamp ulicznych.
Mobilne meble miejskie
Jest to trend odpowiadający na kolejną potrzebę współczesnego konsumenta: indywidualizację. Połączenie atrakcyjnego wizualnie designu i możliwość ustawienia mebla w dowolnym miejscu pomaga w tworzeniu unikalnych miejsc spotkań i odpoczynku. Przemieszczanie mebli możliwe jest dzięki wyposażeniu ich w kółka lub dzięki lekkiej wadze.
Meble z recyklingu
Dużo się w ostatnim czasie mówi o konieczności ratowania planety, przy czym nie dzieje się to bez powodu. Jednym ze sposobów może być produkcja mebli miejskich z recyklingu. Zmniejsza to zużycie surowca, a dodatkowo pozwala na rozwój kreatywności i stworzenie kolejnych, niespotykanych projektów, jakie mogą urosnąć nawet do rangi atrakcji turystycznej.
Jakie funkcje mogą pełnić meble miejskie?
Rekreacja
Korzystanie z mebli miejskich niekoniecznie musi oznaczać jedynie chwili odpoczynku. Współczesna otwartość na kreatywne rozwiązania i połączenie funkcji klasycznej, wypoczynkowej z rozrywkową jest coraz częstszym rozwiązaniem zarówno w przypadku siedzisk dopasowanych do potrzeb dzieci, jak i dorosłych.
Tworzenie atrakcyjnych miejsc spotkań
Choć trzeba przyznać, że masowe wytwarzanie mebli miejskich o identycznym wyglądzie jest dużo tańsze, to jednak mimo wszystko jest to rozwiązanie zwyczajnie nudne i pozbawione charakteru. Coraz większe uznanie zdobywają sobie meble o unikalnym charakterze, typowe jedynie dla określonego miejsca. Pomaga to w stworzeniu nowych, klimatycznych miejsc spotkań, które zachęcą mieszkańców do wychodzenia z domu w wolnym czasie, sprzyjające miejskiej integracji.
Bezpieczeństwo
Z mebli miejskich korzystają przedstawiciele najróżniejszych grup społecznych – mowa tutaj przede wszystkim u osób z ograniczeniami w poruszaniu się, wynikającymi z chorób, niepełnosprawności lub wieku. Projektując meble miejskie, szczególnie ważne jest uwzględnienie grupy docelowej, dzięki czemu korzystanie z mebli miejskich będzie dla nich w pełni komfortowe.
Meble miejskie – nowa jakość w przestrzeni publicznej
Jak widać na przestrzeni minionych lat, funkcje mebli miejskich zmieniły się w sposób wręcz skokowy. Powoli żegnamy się z mało estetycznymi, zakorkowanymi ulicami, i zaczynamy witać coraz liczniejsze strefy bez ruchu samochodowego, udogodnienia technologiczne, idące w parze z ekologią i estetyką, a także rozwiązania pozwalające na samodzielne kreowanie miejskiej przestrzeni publicznej. Nowoczesne meble miejskie i parkiety stają się sygnałem nowych czasów!
Komentarze