Infekcja gardła – sprawdzone rozwiązania
Stan zapalny śluzówki gardła wiąże się ze sporym dyskomfortem. Na szczęście można go skutecznie łagodzić przy pomocy sprawdzonych środków. Wyjaśniamy, skąd się biorą infekcje gardła i w jaki sposób można łagodzić ich objawy.
Infekcja gardła – przyczyny i objawy
Zapalenie błony śluzowej gardła występuje najczęściej w porze jesienno-zimowej. Do głównych przyczyn należą infekcje wirusowe, rzadziej bakteryjne. Jak je od siebie odróżnić? Dolegliwości, jakie towarzyszą infekcji wirusowej to najczęściej drapanie, suchość, chrypka i ból gardła, a także podwyższona temperatura, ból głowy, kaszel czy katar. Z kolei nagły początek infekcji i wystąpienie wysokiej gorączki może wskazywać na infekcję bakteryjną. W takich przypadkach ból gardła jest dotkliwy, towarzyszy on także przełykaniu, nie występuje natomiast kaszel i katar.
Infekcje wirusowe częściej dotyczą dorosłych niż dzieci. Natomiast bakteryjne zapalenie gardła występuje zazwyczaj u dzieci i osób starszych. Do wirusów, wywołujących zapalenie gardła, zaliczamy m.in.: wirus grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, enterowirusy. Przyczyną infekcji bakteryjnych najczęściej są paciorkowce beta-hemolizujące grupy A.
Objawy podobne do infekcji gardła, takie jak podrażnienie, suchość i swędzenie gardła mogą występować też w przebiegu zapalenia zatok przynosowych, na skutek spływania wydzieliny z nosa do gardła lub w przypadku alergii.
Sprawdzone sposoby na złagodzenie infekcji gardła
Leczenie wirusowej infekcji gardła polega na łagodzeniu takich objawów jak podwyższona temperatura czy podrażnione gardło. Bakteryjne zapalenie gardła dodatkowo wymaga zastosowania terapii antybiotykowej.
Sposobem na złagodzenie podrażnionej przez infekcję śluzówki gardła może być np. wyrób medyczny Fiorda spray, który stosuje się w celu odpowiedniego nawilżenia oraz łagodzenia objawów towarzyszących stanom zapalnym, takich jak: suchość i pieczenie podczas przełykania. W składzie tego preparatu znajdziesz składniki takie jak: aloes, kwas hialuronowy, porost islandzki, prawoślaz i mentol. Co ważne, produkt ten można bezpiecznie stosować u dzieci powyżej 1. roku życia.
Jeśli objawy infekcji gardła są szczególnie dokuczliwe, można dodatkowo skorzystać z domowych sposobów, np.:
• płukanie gardła przestudzonym naparem z rumianku lub szałwii,• płukanie gardła roztworem soli kuchennej (chlorku sodu),
• płukanie gardła wodą z sodą oczyszczoną,
• picie naparów z ziół (np. prawoślazu lekarskiego).
Jeśli chcesz szybko wrócić do zdrowia po infekcji gardła, pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu przez cały czas, aby błona śluzowa była dobrze nawilżona. Zwiększaj wilgotność w pomieszczeniach – możesz po prostu ustawić w pokoju suszarkę z praniem lub zawiesić mokry ręcznik na kaloryferze, ale warto zainwestować w elektryczny nawilżacz powietrza. Leczenie objawów infekcji gardła utrudniają używki (alkohol, nikotyna), a także spożywanie pikantnych potraw.
Domowe sposoby pomogą zniwelować objawy łagodnych infekcji gardła. Jeśli jednak objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się lub towarzyszy im gorączka, to czas, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Może okazać się, że mamy do czynienia z bakteryjną infekcją gardła, do której wyleczenia konieczne jest zastosowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza.
Źródła:
https://wylecz.to/laryngologia/bakteryjne-a-wirusowe-zapalenie-gardla/
Komentarze