Potrącenie 12- latka na Energetyków. Sprawca zbiegł
Do tego zdarzenia doszło we wtorek 14 czerwca br. na osiedlu Ozet. 12- latek jadący hulajnogą został potrącony przez kierującego samochodem marki Fiat.
Jak wynika z ustaleń potrącenie miało miejsce na ulicy Energetyków tuż po godzinie 9:00. Dwa samochody jechały w kierunku Niska obok siebie. W tym samym czasie jezdnię na pasach przekraczał chłopak.
- Kierujący poruszający się lewym pasem zatrzymał się żeby przepuścić jadącego hulajnogą 12- latka, natomiast kierujący z drugiego pojazdu, który poruszał się prawy pasem, nie zauważył chłopca i doszło do potrącenia. Chłopiec z ogólnymi potłuczeniami, z obrażeniami niezagrażającymi jego życiu, trafił do szpitala. Kierujący pojazdem, który spowodował to zdarzenie, oddalił się z miejsca w kierunku Niska. Był to pojazd osobowy koloru czerwonego, prawdopodobnie Fiat. W tym momencie trwają poszukiwania- mówi aspirant Przemysław Paleń z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli.
W miejscu gdzie doszło do zdarzenia znajduje się zarówno przejście dla pieszych, jak i ścieżka rowerowa. 12- latek mógł więc pokonywać ulicę na hulajnodze.
Ucieczka z miejsca zdarzenia niesie za sobą szereg konsekwencji. Zgodnie z Kodeksem karnym za spowodowanie wypadku komunikacyjnego grozić mogą różne kary, łącznie z karą pozbawieniem wolności. O tym zdecyduje sąd na podstawie szczegółowego opisu zdarzenia. Dodatkowo, gdyby sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a także był już recydywistą, kara będzie surowsza. W artykule 178. KK znajduje się zapis o zaostrzeniu karalności wobec sprawcy katastrofy lub wypadku. W paragrafie 1 jest adnotacja o wymiarze kar dla osób, który zbiegły z miejsca zdarzenia: „Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173, art. 174 lub art. 177 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, a w wypadku przestępstwa określonego w art. 177 § 2 w wysokości nie niższej niż 2 lata, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę”.
Komentarze